Aktuálně | Prohlídky hvězdné oblohy | Program pro školy | Dětské tábory | Fotografie | Timelapse | Výzkum | Kontakt

Aktuálně v Centru tmavé oblohy

Přelety ISS opět nad námi!

Od 21.7. až do 8.8. můžete opět vidět při večerních prohlídkách v Centru tmavé oblohy přelety Mezinárodní kosmické stanice (ISS) nad našimi hlavami!

Program na červenec 2017

Léto je tady a na obloze opět máme mléčnou dráhu v plné kráse! Na co se můžete v Centru tmavé oblohy v tomto měsíci těšit?

Kometa C/2017 E4 (Lovejoy)

Překvapení jarní oblohy v podobě jasné komety na ranní obloze! Více v krátkém příspěvku o této kometě.

Velikonoční víkend pod hvězdami

Přijďte se rozloučit se zimní hvězdnou oblohou nebo si udělejte výlet po nejkrásnější hřebenovce v Beskydech a prohlédněte si zblízka Slunce našim dalekohledem. Podívat se přes den můžete také na planetu Venuši.


Polární záře 27. - 29.3.2017 !

Sluneční bouře na konci března vyvolala v severních oblastech Země intenzivní polární záře, které byly trochu viditelné také z tmavých míst ČR, např. z Beskyd. Více se dočtete v příspěvku.

Dárek k Valentýnu

Překvapte svou drahou polovičku poukazem na večer pod hvězdami ve dvou. Náš průvodce se bude celé dvě hodiny věnovat jen Vám. Poukaz platí do konce roku.

Noční svítící oblaka

Červen a Červenec je obdobím viditelnosti nočních svítících oblaků (NLC)! Tato zvláštní oblaka jsou viditelná jen v létě, s klasickou oblačností nemají téměř nic společného. Více informací najdete v článku.

Malá Fatra osvětlena měsíčním úplňkem

Další úžasná fotografie přímo z Centra tmavé oblohy, tentokrát 50 km vzdálené Malé Fatry osvětlené měsíčním úplňkem.


Lysá hora pod světlem měsíčního úplňku

Fantastický pohled na Lysou horu za svitu měsíčního úplňku nedaleko našeho pozorovacího stanoviště.

Jasná kometa na obloze!

Kometu Catalina jste mohli vidět od prosince 2015 do konce února 2016 za bezměsíčných večerů, daleko od rušivého městského osvětlení na tmavé a čisté horské obloze naším dalekohledem v Centru tmavé oblohy v Beskydech.

Workshop noční fotografie

Vše co potřebujete vědět, aby jste mohli začít fotografovat noční krajinu s hvězdnou oblohou se již brzy dovíte na našem workshopu pro začínající.

Mlhovina Severní Amerika

Další foto z Centra tmavé oblohy v Beskydech, tentokrát oblaka zářícího vodíku s prachovými mračny v mléčné dráze vytvářející podobu severoamerického kontinentu.


Perseidy 2015 - jaké byly?

V Centru tmavé oblohy v Beskydech se sešla téměř stovka návštěvníků, aby na tmavé horské obloze, daleko od rušivých světel měst sledovali nejkrásnější astronomický úkaz léta - meteorický roj Perseidy...

Měsíc z nedávného večera

Foto Měsíce z večera 21.8.2015 a detailní pohled na krátery Theophilus, Rupes a Altai. V jednom z kráterů se nachází vysoké centrální vrcholy, kterými se podrobněji budeme věnovat při jedné z našich příštích prohlídek Měsíce dalekohledem.

Večery pod hvězdami
v MF DNES

Pěkný článek o nás napsaly noviny
1. června 2015.

Zatmění Slunce z Beskyd 20.3.2015

Máme za sebou úspěšné pozorování zatmění Slunce. Počasí bylo více než skvělé, podívat se přišlo několik desítek návštěvníků.


Zatmění Slunce z Beskyd 20.3.2015

Nenechte si ujít zatmění Slunce 20.3.2015 v Beskydech. Pozorování bude probíhat v areálu chaty Švarná Hanka od 9:40 do 12:00 h. K dispozici bude náš dalekohled vybavený speciálním slunečním filtrem.

Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy)

Ačkoliv se tato kometa od nás pomalu vzdaluje, je stále ještě na tmavé horské bezměsíčné obloze našim dalekohledem dobře viditelná. Využijte tedy nejbližší příležitost k jejímu zřejmě poslednímu spatření cca v polovině března.

O hvězdách a noční obloze žákům ZŠ

Na Švarné Hance se uskutečnilo setkání dětí ZŠ z Frýdku Místku s amatérským astronomem a astrofotografem. Povídali jsme si o tom, co vše je možno na večerní...

Centrum tmavé oblohy

Místo odkud uvidíte do vesmíru, nejtmavší oblast Beskyd a celého Moravskoslezského kraje, čisté a průzračné ovzduší, nadmořská výška 880 m - ideální pro astronomická pozorování dalekohledem.

Zpět na úvod

TOPlistSpolupracujeme:


© 2017 Centrum tmavé oblohy - Beskydy, www.hvezdarna-beskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz, tel.: +420 603 594 256