AKTUÁLNĚ PROHLÍDKY DÁRKOVÉ POUKAZY ŠKOLY TÁBORY FOTOGRAFIE VÝZKUM KONTAKT

Aktuálně v Centru tmavé oblohy


Pozorování Měsíce dalekohledem

Už jste viděli zblízka Měsíc velkým hvězdářským dalekohledem daleko od rušivých vlivů měst? Přijeďte se podívat do Centra tmavé oblohy. Pozorování Měsíce bude probíhat 19. - 22. října 2018.

Magický úplněk dalekohledem

Přijeďte se podívat do Centra tmavé oblohy 23. - 25. října 2018.

Obloha v listopadu 2018

Co můžete vidět tento měsíc v Centru tmavé oblohy v Beskydech, uprostřed jednoho z nejhvězdnatějších míst ČR?


Saturn na letní obloze!

Planeta Saturn bude v červenci a srpnu 2018 mimořádně dobře viditelná na večerní obloze. Přijďte se podívat. Více v příspěvku.

Úplné zatmění Měsíce 27. 7. 2018

Blíží se nejdelší a nejtmavší zatmění v tomto desetiletí! Zmizí Měsíc z oblohy úplně? Pozorování bude probíhat od 20:30 h. Přijďte se podívat! Více v příspěvku.

Perseidy 2018

Pozorování nejsilnějšího meteorického roje letní oblohy 10. - 13. srpna 2018.

Byli lidé na Měsíci?

Věčně diskutované téma. Fakta a mýty pro i proti. Jak to doopravdy bylo? To se dovíte 26. září 2018 v hotelu Freud v Ostravici. Nutná rezervace.


Rozloučení s krásami zimní oblohy

6. - 8. dubna 2018 se v Centru tmavé oblohy naposledy podíváme našimi dalekohledy na krásy zimní oblohy. Předpověď počasí je skvělá, máme se na co těšit!

Přivítání jarní hvězdné oblohy

13. - 18. dubna 2018 se v Centru tmavé oblohy poprvé v tomto roce podíváme našimi dalekohledy do vzdálených hlubin vesmíru jarní oblohy. Předpověď počasí je příznivá!

Jupiter v červnu na večerní obloze!

Planeta Jupiter bude v červnu 2018 mimořádně dobře viditelná na večerní obloze. Přijďte se podívat. Více v příspěvku.

Galaxie, hvězdokupy, mlhoviny

3. - 17. června 2018 se v Centru tmavé oblohy zaměříme na krásy ukryté v hlubinách vesmíru - galaxie, mlhoviny, hvězdokupy.


Darujte zážitek pod hvězdami

Překvapte své blízké originálním neobyčejným dárkem - poukazem na večer pod hvězdami. Platnost poukazů je 1 rok.

Padající hvězdy na začátku roku 2018!

Hned na začátku roku můžete na obloze spatřit během večerních prohlídek v Centru tmavé oblohy mnoho "padajících hvězd". V činnosti totiž bude meteorický roj Kvadrantidy, který mívá kolem 100 meteorů za hodinu!

Kometa C/2017 E4 (Lovejoy)

Překvapení jarní oblohy v podobě jasné komety na ranní obloze! Více v krátkém příspěvku o této kometě.

Polární záře 27. - 29.3.2017 !

Sluneční bouře na konci března vyvolala v severních oblastech Země intenzivní polární záře, které byly trochu viditelné také z tmavých míst ČR, např. z Beskyd. Více se dočtete v příspěvku.


Jasná kometa na obloze!

Kometu Catalina jste mohli vidět od prosince 2015 do konce února 2016 za bezměsíčných večerů, daleko od rušivého městského osvětlení na tmavé a čisté horské obloze naším dalekohledem v Centru tmavé oblohy v Beskydech.

Workshop noční fotografie

Vše co potřebujete vědět, aby jste mohli začít fotografovat noční krajinu s hvězdnou oblohou se již brzy dovíte na našem workshopu pro začínající.

Mlhovina Severní Amerika

Další foto z Centra tmavé oblohy v Beskydech, tentokrát oblaka zářícího vodíku s prachovými mračny v mléčné dráze vytvářející podobu severoamerického kontinentu.

Perseidy 2015 - jaké byly?

V Centru tmavé oblohy v Beskydech se sešla téměř stovka návštěvníků, aby na tmavé horské obloze, daleko od rušivých světel měst sledovali nejkrásnější astronomický úkaz léta - meteorický roj Perseidy...


Měsíc z nedávného večera

Foto Měsíce z večera 21.8.2015 a detailní pohled na krátery Theophilus, Rupes a Altai. V jednom z kráterů se nachází vysoké centrální vrcholy, kterými se podrobněji budeme věnovat při jedné z našich příštích prohlídek Měsíce dalekohledem.

Večery pod hvězdami
v MF DNES

Pěkný článek o nás napsaly noviny
1. června 2015.

Zatmění Slunce z Beskyd 20.3.2015

Máme za sebou úspěšné pozorování zatmění Slunce. Počasí bylo více než skvělé, podívat se přišlo několik desítek návštěvníků.

Zatmění Slunce z Beskyd 20.3.2015

Nenechte si ujít zatmění Slunce 20.3.2015 v Beskydech. Pozorování bude probíhat v areálu chaty Švarná Hanka od 9:40 do 12:00 h. K dispozici bude náš dalekohled vybavený speciálním slunečním filtrem.


Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy)

Ačkoliv se tato kometa od nás pomalu vzdaluje, je stále ještě na tmavé horské bezměsíčné obloze našim dalekohledem dobře viditelná. Využijte tedy nejbližší příležitost k jejímu zřejmě poslednímu spatření cca v polovině března.

Centrum tmavé oblohy

Místo odkud uvidíte do vesmíru, nejtmavší oblast Beskyd a celého Moravskoslezského kraje, čisté a průzračné ovzduší, nadmořská výška 880 m - ideální pro astronomická pozorování dalekohledem.

Zpět na úvodSpolupracujeme:
Kudyznudy.cz - tipy na výlet


© 2014-2018 Centrum tmavé oblohy - Beskydy, www.hvezdarna-beskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz, tel.: +420 603 594 256

TOPlist