AKTUÁLNĚ PROHLÍDKY DÁRKOVÉ POUKAZY ŠKOLY TÁBORY FOTOGRAFIE VÝZKUM KONTAKT

Aktuálně v Centru tmavé oblohy

Originální dárek k Valentýnu

Překvapte svou drahou polovičku poukazem na romantický večer pod hvězdami. Náš průvodce se bude celé dvě hodiny věnovat jen Vám. Na využití poukazu máte celý rok.

Pozorování Měsíce dalekohledem

Už jste viděli zblízka Měsíc velkým hvězdářským dalekohledem daleko od rušivých vlivů měst? Přijeďte se podívat k nám do Centra tmavé oblohy. Pozorování Měsíce bude probíhat 21. - 28. ledna 2018.

Mléčná dráha a hluboký vesmír

5. - 20. ledna 2018 můžete v Centru tmavé oblohy vidět nádhernou mléčnou dráhu klenoucí se přes celé nebe! Velkými dalekohledy se u nás podíváte do vzdálených hlubin vesmíru na mohutné hvězdokupy, nádherné mlhoviny - pozůstatky po starých zaniklých hvězdách nebo také na galaxie - hvězdné ostrovy nacházející se daleko za hranicemi naší galaxie.

Padající hvězdy na začátku roku 2018!

Hned na začátku roku můžete na obloze spatřit během večerních prohlídek v Centru tmavé oblohy mnoho "padajících hvězd". V činnosti totiž bude meteorický roj Kvadrantidy, který mívá kolem 100 meteorů za hodinu!


Program na leden 2018

"Padající hvězdy" v podobě meteorického roje Kvadrantidy, galaxie v souhvězdí Andromedy, planetu Uran, hvězdokupy, mlhoviny, Blue Moon - to vše můžete vidět v lednu v Centru tmavé oblohy v Beskydech, uprostřed jednoho z nejhvězdnatějších míst ČR.

Kometa C/2017 E4 (Lovejoy)

Překvapení jarní oblohy v podobě jasné komety na ranní obloze! Více v krátkém příspěvku o této kometě.

Velikonoční víkend pod hvězdami

Přijďte se rozloučit se zimní hvězdnou oblohou nebo si udělejte výlet po nejkrásnější hřebenovce v Beskydech a prohlédněte si zblízka Slunce našim dalekohledem. Podívat se přes den můžete také na planetu Venuši.

Polární záře 27. - 29.3.2017 !

Sluneční bouře na konci března vyvolala v severních oblastech Země intenzivní polární záře, které byly trochu viditelné také z tmavých míst ČR, např. z Beskyd. Více se dočtete v příspěvku.


Lysá hora pod světlem měsíčního úplňku

Fantastický pohled na Lysou horu za svitu měsíčního úplňku nedaleko našeho pozorovacího stanoviště.

Jasná kometa na obloze!

Kometu Catalina jste mohli vidět od prosince 2015 do konce února 2016 za bezměsíčných večerů, daleko od rušivého městského osvětlení na tmavé a čisté horské obloze naším dalekohledem v Centru tmavé oblohy v Beskydech.

Workshop noční fotografie

Vše co potřebujete vědět, aby jste mohli začít fotografovat noční krajinu s hvězdnou oblohou se již brzy dovíte na našem workshopu pro začínající.

Mlhovina Severní Amerika

Další foto z Centra tmavé oblohy v Beskydech, tentokrát oblaka zářícího vodíku s prachovými mračny v mléčné dráze vytvářející podobu severoamerického kontinentu.


Perseidy 2015 - jaké byly?

V Centru tmavé oblohy v Beskydech se sešla téměř stovka návštěvníků, aby na tmavé horské obloze, daleko od rušivých světel měst sledovali nejkrásnější astronomický úkaz léta - meteorický roj Perseidy...

Měsíc z nedávného večera

Foto Měsíce z večera 21.8.2015 a detailní pohled na krátery Theophilus, Rupes a Altai. V jednom z kráterů se nachází vysoké centrální vrcholy, kterými se podrobněji budeme věnovat při jedné z našich příštích prohlídek Měsíce dalekohledem.

Večery pod hvězdami
v MF DNES

Pěkný článek o nás napsaly noviny
1. června 2015.

Zatmění Slunce z Beskyd 20.3.2015

Máme za sebou úspěšné pozorování zatmění Slunce. Počasí bylo více než skvělé, podívat se přišlo několik desítek návštěvníků.


Zatmění Slunce z Beskyd 20.3.2015

Nenechte si ujít zatmění Slunce 20.3.2015 v Beskydech. Pozorování bude probíhat v areálu chaty Švarná Hanka od 9:40 do 12:00 h. K dispozici bude náš dalekohled vybavený speciálním slunečním filtrem.

Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy)

Ačkoliv se tato kometa od nás pomalu vzdaluje, je stále ještě na tmavé horské bezměsíčné obloze našim dalekohledem dobře viditelná. Využijte tedy nejbližší příležitost k jejímu zřejmě poslednímu spatření cca v polovině března.

O hvězdách a noční obloze žákům ZŠ

Na Švarné Hance se uskutečnilo setkání dětí ZŠ z Frýdku Místku s amatérským astronomem a astrofotografem. Povídali jsme si o tom, co vše je možno na večerní...

Centrum tmavé oblohy

Místo odkud uvidíte do vesmíru, nejtmavší oblast Beskyd a celého Moravskoslezského kraje, čisté a průzračné ovzduší, nadmořská výška 880 m - ideální pro astronomická pozorování dalekohledem.

Zpět na úvodSpolupracujeme:
Kudyznudy.cz - tipy na výlet


© 2018 Centrum tmavé oblohy - Beskydy, www.hvezdarna-beskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz, tel.: +420 603 594 256

TOPlist