AKTUÁLNĚ PROHLÍDKY DÁRKOVÉ POUKAZY ŠKOLY TÁBORY FOTOGRAFIE VÝZKUM KONTAKT

Největší planeta Sluneční soustavy Jupiter bude v červnu na večerní obloze!
Velkými dalekohledy v Centru tmavé oblohy jsou dobře viditelná oblaka i jeho měsíce!

Jupiter se v květnu 2018 nejvíce přiblížil k Zemi a v červnu se jeho viditelnost přesune z nočních do večerních hodin. Díky tomu jsou již z večera mimořádně dobře viditelné podrobnosti v atmosféře této obří plynné planety. Nejnápadnějšími útvary jsou severní a jižní rovníkové pásy oblačnosti. Velice nápadná je Velká rudá skvrna - obrovská bouře pozorovaná na Jupiteru už více než 400 let. Zřetelný je také rychlý pohyb čtyř největších Jupiterových měsíců Io, Európa, Ganymédes a Callistó, které kolem Jupiteru obíhají.


Přijďte se podívat

V listopadu začínáme v 18:00 h.
Prohlídka trvá 2 hodiny.


NUTNÁ REZERVACE! >


Kde na obloze planetu Jupiter najdeme?

Nejlépe viditelný je Jupiter po 23. hodině, nevysoko nad jihem. Na obloze je nepřehlédnutelným objektem, zářícím více, než nejjasnější hvězdy. Nachází se v souhvězdí Vah, téměř uprostřed mezi jasnou modrou hvězdou Spikou ze souhvězdí Panny a výrazně oranžovým Antarem ze souhvězdí Štíra.


Odkud Jupiter nejlépe uvidíte?

Nejvhodnějšími místy k pozorování planet dalekohledem jsou horské louky co nejdál od měst, kde nedochází k tak výraznému chvění obrazu při velkých zvětšeních, jako ve městech a jejich okolí. V Moravskoslezském kraji je takovým ideálním místem Centrum tmavé oblohy na hřebeni Gruně v Beskydech, kde jsou široké veřejnosti k dispozici velké astronomické dalekohledy s obsluhou a průvodci, kteří poskytují během pozorování zajímavý výklad.

Vyjímečně dobrá viditelnost planety Jupiter potrvá ještě několik následujících týdnů.

Nenechte si ujít

Nepropásněte polární záři, jasnou kometu, "padající hvězdy" a další zajímavé úkazy.
Upozornění e-mailem a sms zprávou.
Váš e-mail:Mobilní telefon:Darujte zážitek

Prohlídku hvězdné oblohy velkými astronomickými dalekohledy
v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR můžete také darovat v podobě dárkového poukazu.Začátek prohlídky, vstupné, rezervace
Tento měsíc v Centru tmavé oblohy
Počasí v Centru tmavé oblohy
Reakce našich návštěvníků
Dárkové poukazy
Zpět na úvodSpolupracujeme:
Kudyznudy.cz - tipy na výlet


© 2014-2018 Centrum tmavé oblohy - Beskydy, www.hvezdarna-beskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz, tel.: +420 603 594 256