AKTUÁLNĚ PROHLÍDKY DÁRKOVÉ POUKAZY ŠKOLY TÁBORY FOTOGRAFIE VÝZKUM KONTAKT

Pozorování Měsíce dalekohledem

Už jste viděli Měsíc "zblízka" velkým astronomickým dalekohledem v Centru tmavé oblohy, daleko od rušivých vlivů měst? Přijeďte se podívat.

Pozorování bude probíhat večer 23. listopadu - 1. prosince 2017 - nutná rezervace.

Díky nadmořské výšce téměř 900 m a velké vzdálenosti od měst uvidíte Měsíc u nás tak, jak ho v blízkosti města vidět nelze - krásně ostře a detailně s množstvím podrobností na jeho povrchu.


Proč je Měsíc daleko od měst vidět mnohem lépe?

Domy a silnice ve městech večer vyzařují velké množství tepla, které nasbíraly díky slunečnímu svitu během horkého letního dne. V chladných částech roku pro změnu díky vytápění uniká teplo z budov celou noc. Tyto stoupající teplé proudy vzduchu způsobují nad městy a v jejich okolí chvění vzduchu, které obraz v dalekohledu při velkých zvětšeních rozmazává. Centrum tmavé oblohy se však nachází uprostřed Beskyd. Kolem jsou jen louky a lesy, žádné velké zdroje tepla. Obraz v dalekohledu je mnohem klidnější a ostřejší. Díky tomu můžeme použít větší zvětšení a vidět povrch Měsíce mnohem podrobněji. Totéž platí pro pozorování planet Mars, Jupiter, Saturn a pozorování Slunce během dne.

Dole v údolích a ve městech je navíc díky prachu a mlze měsíční světlo rozptylováno tak, že často nejsou viditelná ani souhvězdí. Nahoře nad mlhou a prachem jsou díky čistému a průzračnému vzduchu souhvězdí viditelná bez problému i při svitu Měsíce.
Nenechte si ujít

Nepropásněte polární záři, jasnou kometu, "padající hvězdy" a další zajímavé úkazy.
Upozornění e-mailem a sms zprávou.
Váš e-mail:Mobilní telefon:Přijeďte se podívat

Prohlídky hvězdné oblohy začínají v prosinci v 18:00 hodin.
22.12.2017 - 2.1.2018 začínáme již v 17:00 hodin!
Prohlídka trvá 2 hodiny.

Nutná rezervace!Co dalšího můžete vidět v Centru tmavé oblohy?
Začátek prohlídky, vstupné, rezervace
Počasí v Centru tmavé oblohy
Reakce našich návštěvníků
Dárkové poukazy
Zpět na úvodSpolupracujeme:
Kudyznudy.cz - tipy na výlet


© 2017 Centrum tmavé oblohy - Beskydy, www.hvezdarna-beskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz, tel.: +420 603 594 256