Hvězdná obloha v únoru 2020

I když to tak venku nevypadá, zima je v plném proudu, alespoň ta kalendářní a také ta nahoře, na noční hvězdné obloze. Nad západním obzorem najdeme ještě souhvězdí podzimní oblohy, ale nad jihem a jihovýchodem se vysoko zvedají v plné kráse souhvězdí zimní oblohy. Právě leden a únor je pro prohlídku zimní oblohy a objektů hlubokého vesmíru na zimní obloze nejvhodnějším obdobím. Zimní obloze dominuje majestátný lovec Orion bojující s Býkem, Blíženci, Vozka a Perseus, zachránce princezny Andromedy. Oriona doprovází Velký pes s nejjasnější hvězdou celé oblohy, hvězdou Sírius, třpytícím se příveškem na jeho obojku. Kousek výš je také Malý pes a pod Orionem najdeme další malé ale krásné souhvězdí Zajíce.

Hluboký vesmír

Přímo nad Zajícem, v Orionově meči se nachází jeden ze skvostů zimní oblohy - Velká a na tmavé horské obloze jasně zářící mlhovina, rodiště nových hvězd. Našimi dalekohledy v Parku tmavé oblohy v Beskydech, daleko od rušivých světel měst ji můžete obdivovat i se spoustou podrobností.

Na hřbetu Býka září malá skupina hvězd - Plejády, lidem často připomínající Malý vůz. Ten je však mnohem větší a nachází se v blízkosti hvězdy Polárky, která tvoří konec oje Malého vozu.

Vysoko nahoře nad našimi hlavami můžete v souhvězdí Andromedy obdivovat našimi dalekohledy 2,5 milionů světelných let vzdálenou velkou galaxii. Tento daleký hvězdný ostrov podobný tomu našemu, můžete zde v Parku tmavé oblohy dokonce vidět i pouhýma očima nebo malým turistickým/loveckým dalekohledem (triedrem). V našich velkých astronomických dalekohledech ji ovšem uvidíte v plné kráse. Tyto daleké hvězdné ostrovy však z měst, ani poblíž měst a bohužel ani z hvězdáren díky rušivému světlu téměř neuvidíte. Je potřeba vyrazit co nejdál od rušivých světel měst, nad mlhu a mraky do hor.

Otočíte-li se čelem k severovýchodu, uvidíte na obloze před sebou Velký vůz postavený na svou oj (Velkou medvědici hlavou vzhůru, ocasem dolů). Poblíž jeji hlavy si ukážeme krásnou dvojici ještě vzdálenějších galaxií, které jsou 12 milionů světelných let od nás.

Měsíc

V neděli 9. února nastává úplněk.

Planety

Celý měsíc budou ve večerních hodinách viditelné dvě planety Sluneční soustavy - Venuše a Uran. Venuše nám bude jasně zářit nad západním obzorem. Po Slunci a Měsíci je to nejjasnější objekt oblohy. Bude se k nám postupně přibližovat, v dalekohledu ji tedy budeme moci vidět stále větší a větší. Zároveň budeme moci v dalekohledu vidět fázi venuše, která bude stále více připomínat tvar písmene D, podobně jako u našeho Měsíce v prví čtvrti. Planetu Uran můžeme dalekohledem spatřit poblíž Venuše.

Souhvězdí zvěrokruhu

Býk, Blíženci, Rak - pokud jste narozeni v některém z těchto znamení, pak právě Vám se jistě bude líbit ukázka těchto zvířetníkových souhvězdí speciálním laserovým ukazovátkem. Dozvíte se také, co tato souhvězdí podle starých řeckých mýtů představují, jaké báje se k těmto souhvězdím vztahují a proč je dávní bohové umístili na oblohu mezi hvězdy.

HLÍDAT PROGRAM >

Měsíc zblízka dalekohledem
28.1. - 10.2.2020

"Projděte se" s pomoci našich velkých dalekohledů po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami, objevte tajemství, které v sobě ukrývají hvězdy...

Mezinárodní kosmická stanice nad ČR!
1.2. - 7.2.2020

V tomto období budou zpestřeny večerní prohlídky hvězdné oblohy přelety Mezinárodní kosmické stanice! Přijďte s dětmi zamávat kosmonautům na jejich pouti kolem naší Země.

Magický úplněk dalekohledem
9.2.2020

Měsíční moře, paprskovité krátery, souhvězdí v okolí severního pólu, jasné hvězdy, barvy hvězd, dvojhvězdy, vícenásobné hvězdné systémy...

Hluboký vesmír
11.2. - 25.2.2020

Galaxie, mlhoviny, hvězdokupy - tyto daleké objekty ukryté v hlubokém vesmíru budou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů ve druhé polovině listopadu.

Měsíc zblízka dalekohledem
26.2. - 10.3.2020

"Projděte se" s pomoci našich velkých dalekohledů po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami, objevte tajemství, které v sobě ukrývají hvězdy...

HLÍDAT PROGRAM >

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2020 Park tmavé oblohy - Beskydy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz
provozovatel: Tomáš Hynek, Komenského 654/26, Ostrava - Poruba, IČO: 63036754