Hvězdná obloha v březnu 2020

Jaro se blíží a s ním i jarní obloha, která nám nabídne zcela jíný pohled do vesmíru, pohled do mnohem větších dálek, daleko za hranice naší Galaxie. Ve vzdálenosti několika desítek miliónů světelných let budeme moci spatřit hvězdné ostrovy podobné tomu našemu - galaxie. Jarní obloha je na tyto cizí daleké hvězdné ostrovy bohatá, můžeme na ní nalézt nejen mnoho galaxií, ale také kupy galaxií. Některé galaxie jsou na večerní obloze viditelné už v březnu. Například krásnou dvojici galaxií budeme mít téměř přímo nad sebou ve Velké Medvědici a další galaxie nad jihovýchodem v souhvězdí Lva.

V březnu jsou však ještě viditelná vysoko nad jihozápadem zimní souhvězdí a v nich ukryté překrásné klenoty hlubokého vesmíru - Velká mlhovina v Orionu, která je rodištěm nových hvězd, Krabí mlhovina v Býku, která je naopak hvězdným hřbitovem vzniklým po nedávném výbuchu supernovy v roce 1054, mlhovina s názvem Eskymák v souhvězdí Blíženců je pozůstatkem po hvězdě podobné našemu Slunci. V Eskymákovi je dokonce viditelný i zbytek hvězdy, který tuto mlhovinu vytvořil - bílý trpaslík. Na hřbetu Býka září hvězdokupa Plejády, lidem často připomínající Malý vůz. Ten je však mnohem větší a nachází se v blízkosti hvězdy Polárky, která tvoří konec oje Malého vozu. V souhvězdí Persea můžeme spatřit hned dvě hvězdokupy najdenou obsahující stovky mladých horkých modře zářících hvězd. Pohled na ně velkým dalekohledem na tmavé obloze daleko od svítících měst je opravdovým zážitkem. Pokud jste se k nám do Parku tmavé oblohy v Beskydech ještě nestihli na krásy zimní hvězdné oblohy podívat, máte v březnu poslední možnost.

Měsíc

V pondělí 9. března večer nastává úplněk. Zároveň bude Měsíc jen o pár hodin později (ráno 10. března) nejblíže k Zemi, pouhých 357 122 km. Díky tomu bude březnový úplněk jeden z největších úplňků v tomto roce. Koncem měsíce se pak můžeme opět těšit na krásná fotogenická setkání Měsíce s jasně zářící planetou Venuší, hvězdokupami Plejády a Hyjády s oranžovým Aldebaranem - nejjasnější hvězdou souhvězdí Býka.

Planety

Celý měsíc nám bude ve večerních hodinách jasně zářit nad západním obzorem planeta Venuše. Po Slunci a Měsíci je to nejjasnější objekt oblohy. V astronomických dalekohledech uvidíme Venuši ve tvaru písmene D. Při pohledu ze Země bude totiž osvětlená naším Sluncem téměř přesně zboku podobně, jako je tomu u našeho Měsíce v první čtvrti. Zároveň můžeme vidět v dalekohledech, jak se Venuše bude v průběhu března zvětšovat díky tomu, jak se bude přibližovat k Zemi. Další planetou viditelnou ale jen do poloviny března je Uran, druhá nejvzdálenější planeta naší Sluneční soustavy. Planetu Uran pouhýma očima na obloze neuvidíte. Vidět ho lze až s pomocí dalekohledu. Jeho viditelnost však v polovině března končí. Nejlépe byl Uran viditelný v říjnu a listopadu minulého roku. Opět se s ním na obloze setkáte při našich večerních prohlídkách na podzim tohoto roku.

Souhvězdí zvěrokruhu

Býk, Blíženci, Rak, Lev - pokud jste narozeni v některém z těchto znamení, pak právě Vám se jistě bude líbit ukázka těchto zvířetníkových souhvězdí speciálním laserovým ukazovátkem. Dozvíte se také, co tato souhvězdí podle starých řeckých mýtů představují a jaké báje se k těmto souhvězdím vztahují. Vidět je můžete nejlépe v době, kdy na obloze příliš nesvítí Měsíc.

HLÍDAT PROGRAM >

Měsíc zblízka dalekohledem
26.2. - 10.3.2020

"Projděte se" s pomoci našich velkých dalekohledů po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami, objevte tajemství, které v sobě ukrývají hvězdy...

Magický úplněk dalekohledem
9.3.2020

Měsíční moře, paprskovité krátery, souhvězdí v okolí severního pólu, jasné hvězdy, barvy hvězd, dvojhvězdy, vícenásobné hvězdné systémy...

Hluboký vesmír
11.3. - 26.3.2020

Galaxie, mlhoviny, hvězdokupy - tyto daleké objekty ukryté v hlubokém vesmíru jsou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů, co nejdál od svítících měst.

Mezinárodní kosmická stanice nad ČR!
20.3. - 4.4.2020

V tomto období budou zpestřeny večerní prohlídky hvězdné oblohy přelety Mezinárodní kosmické stanice! Přijďte s dětmi zamávat kosmonautům na jejich pouti kolem naší Země.

Měsíc zblízka dalekohledem
27.3. - 9.4.2020

"Projděte se" s pomoci našich velkých dalekohledů po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami, objevte tajemství, které v sobě ukrývají hvězdy...

HLÍDAT PROGRAM >

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2020 Park tmavé oblohy - Beskydy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz
provozovatel: Tomáš Hynek, Komenského 654/26, Ostrava - Poruba, IČO: 63036754