Hvězdná obloha v květnu 2020

Jaro je v plném proudu a s ním i jarní obloha, která nám nabízí zcela jíný pohled do vesmíru, pohled do mnohem větších dálek, daleko za hranice naší Galaxie. Ve vzdálenosti několika desítek miliónů světelných let můžeme spatřit hvězdné ostrovy podobné tomu našemu - galaxie. Jarní obloha je na tyto cizí daleké hvězdné ostrovy bohatá, můžeme na ní nalézt nejen mnoho galaxií, ale také kupy galaxií. Přímo nad našimi hlavami v souhvězdí Velké Medvědice je za bezměsíčných večerů viditelná v dalekohledech krásná dvojice galaxií ve vzdálenosti 12 miliónů světelných let, další ještě vzdálenější galaxii najdeme dalekohledem kousek od oje Velkého Vozu. Nachází se ve vzdálenosti přes 20 miliónů světelných let. Díváme se na ni přesně shora. Díky tomu je u této galaxie ve velkých dalekohledech nebo na fotografiích dobře patrna její spirálovitá struktura, proto dostala tato galaxie název „Vírová“.

Měsíc

Nejvhodnějším obdobím k prozkoumání měsíčního povrchu dalekohledem bude začátek května a pak také konec května a začátek června. Ve čtvrtek 7. května nastane ve 12:45 hodin úplněk a jen o pár hodin dříve se bude Měsíc nacházet v přízemí (pouhých 359 654 km od Země). Díky tomu bude květnový úplněk opět patřit k těm největším, jaké můžeme na obloze spatřit.

Planety

Celý měsíc nám bude ve večerních hodinách jasně zářit nad západním obzorem planeta Venuše. Po Slunci a Měsíci je to nejjasnější objekt oblohy. V astronomických dalekohledech uvidíme Venuši ve tvaru stále užšího ale zvětšujícího se srpku. Bude se totiž k Zemi přibližovat a stále více se dostávat mezi Zemi a Slunce. Ostvětlená tak bude při pohledu ze Země převážně odvrácená strana Venuše.

Meterory - „padající hvězdy“

Téměř celý květen nám budou nad našimi hlavami létat pozůstatky nejznámější Halleyovy komety v podobě meteorického roje s názvem Eta-Aquaridy. Nejlépe je uvidíte daleko od svítících měst, kde jich můžete na tmavé bezměsíčné obloze spatřit také mnohem více, než v jejich blízkosti. Připravte si tedy svá přání a zúčastněte se některého z květnových večerních pozorování v Parku tmavé oblohy v Beskydech. Během večera jich několik jistě zahlédnete.

Souhvězdí zvěrokruhu

Lev, Panna, Váhy - pokud jste narozeni v některém z těchto znamení, pak právě Vám se jistě bude líbit ukázka těchto zvířetníkových souhvězdí speciálním laserovým ukazovátkem. Dozvíte se také, co tato souhvězdí podle starých řeckých mýtů představují a jaké báje se k těmto souhvězdím vztahují. Vidět je můžete nejlépe v době, kdy na obloze příliš nesvítí Měsíc.

HLÍDAT PROGRAM >

Měsíc zblízka dalekohledem
26. 4. - 8. 5. 2020

"Projděte se" s pomoci našich velkých dalekohledů po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami, objevte tajemství, které v sobě ukrývají hvězdy...

Magický úplněk dalekohledem
7. 5. 2020

Měsíční moře, paprskovité krátery, souhvězdí v okolí severního pólu, jasné hvězdy, barvy hvězd, dvojhvězdy, vícenásobné hvězdné systémy...

Hluboký vesmír
9. 5. - 25. 5. 2020

Galaxie, mlhoviny, hvězdokupy - tyto daleké objekty ukryté v hlubokém vesmíru jsou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů, co nejdál od svítících měst.

Mezinárodní kosmická stanice nad ČR!
15. 5. - 29. 5. 2020

V tomto období budou zpestřeny večerní prohlídky hvězdné oblohy přelety Mezinárodní kosmické stanice! Přijďte s dětmi zamávat kosmonautům na jejich pouti kolem naší Země.

Měsíc zblízka dalekohledem
26. 5. - 6. 6. 2020

"Projděte se" s pomoci našich velkých dalekohledů po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami, objevte tajemství, které v sobě ukrývají hvězdy...

HLÍDAT PROGRAM >

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2020 Park tmavé oblohy - Beskydy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz
provozovatel: Tomáš Hynek, Komenského 654/26, Ostrava - Poruba, IČO: 63036754