AKTUÁLNĚ PROHLÍDKY DÁRKOVÉ POUKAZY ŠKOLY TÁBORY FOTOGRAFIE VÝZKUM KONTAKT

Hvězdná obloha v červenci

Zatímco uplynulé jarní měsíce byly ideálním obdobím pro pohled do nekonečných hlubin vesmíru, ve kterých jste spolu s námi mohli vidět našimi velkými dalekohledy desítky miliónů světelných let vzdálené galaxie a kupy galaxií, letní obloha je pro změnu nejvhodnějším obdobím ke spatření kulových hvězdokup - nejstarších objektů vesmíru obsahující statisíce hvězd a především mléčné dráhy, která v sobě ukrývá hvězdokupy tvořené naopak těmi nejmladšími hvězdami seskupenými do nepravidelných tvarů.Jupiter a jeho měsíce

viditelnost koncem měsíce končí

Pokud jste ještě u nás neviděli největší planetu Sluneční soustavy - Jupiter, máte v červenci poslední možnost ji spatřit. Koncem měsíce totiž končí období její dobré viditelnosti.
Více o pozorování Jupiteru.

RezervovatSaturn se svými prsteny

celý měsíc

Nejkrásnější planeta Sluneční soustavy Saturn bude zpestřením letní prázdninové oblohy.
Velkými dalekohledy budou dobře viditelné prsteny i jeho měsíce.
Více o pozorování Saturnu.

RezervovatVáhy, Štír, Střelec

celý měsíc kromě období kolem úplňku

Pokud jste narozeni v některém z těchto znamení, pak právě Vám se jistě bude líbit ukázka těchto zvířetníkových souhvězdí speciálním laserovým ukazovátkem. Dovíte se také, co tato souhvězdí podle starých řeckých mýtů představují a jaké báje se k těmto souhvězdím vztahují.

RezervovatKouzelné východy Měsíce

1., 2., 3. a 31. července 2018

Velkým zpestřením prohlídek hvězdné oblohy jsou kouzelné východy Měsíce za vzdálenou horskou krajinou, které můžete s námi sledovat našimi dalekohledy.

RezervovatMléčná dráha a hluboký vesmír

3. - 16. července 2018

Nebe poseté hvězdami, v hlubinách vesmíru, hvězdokupy obsahující až statisíce hvězd, pozůstatky po starých zanikajících hvězdách v podobě krásných mlhovin, to vše můžete vidět našimi dalekohledy uprostřed nejtemnějšího místa Moravskoslezského kraje - v Centru tmavé oblohy v Beskydech.

RezervovatMěsíc "zblízka" - krátery, hory a moře

17. - 24. července 2018

Ve druhé polovině měsíce opět bude příležitost vidět detailně "zblízka" povrch Měsíce pokrytý krátery, měsíčními moři a horami. V tomto období budou ve večerních hodinách detaily na povrchu Měsíce viditelné nejlépe. Měsíčnímu povrchu se proto budeme věnovat mnohem podrobněji, než v ostatních večerech. Pokud jste ještě Měsíc "zblízka" našimi dalekohledy neviděli, pak doporučujeme návštěvu Centra tmavé oblohy právě v tomto období. Díky velké vzdálenosti od tepla unikajícího z měst je Měsíc v Centru tmavé oblohy vidět mnohem podrobněji, než na hvězdárnách ve městech nebo v blízkosti měst. Více o pozorování Měsíce.

RezervovatPozorování úplňkového Měsíce

25. - 29. července 2018

Na konci měsíce budeme mít opět možnost vidět dalekohledem úplně celý Měsíc.
V noci 27./28. července totiž nastává úplněk.

V době kolem úplňku můžeme na Měsíci nejlépe vidět rozložení všech měsíčních moří, pevnin a mladých paprskovitých kráterů, které se nachází na jeho přivrácené straně.
Více o pozorování úplňku Měsíce.

RezervovatÚplné zatmění Měsíce

27. července 2018 od 20:30 do 24:00 hod.

Úplné zatmění Měsíce, které proběhne v polovině letních prázdnin 27. 7. 2018 bude nejdelším a nejtmavším zatměním v tomto desetiletí! Měsíc totiž bude procházet téměř přesně středem zemského stínu. Zmizí Měsíc z oblohy úplně? Více o pozorování úplného zatmění Měsíce.

RezervovatMěsíc "zblízka" - krátery, hory a moře

30. - 31. července 2018

Na konci měsíce opět bude příležitost vidět detailně "zblízka" povrch Měsíce pokrytý krátery, měsíčními moři a horami. V tomto období budou v nočních hodinách detaily na povrchu Měsíce viditelné nejlépe. Pokud jste ještě Měsíc "zblízka" našimi dalekohledy neviděli, pak doporučujeme návštěvu Centra tmavé oblohy právě v tomto období. Více o pozorování Měsíce.

Rezervovat
Přijeďte se podívat

Prohlídky hvězdné oblohy začínají v polovině září ve 20:00 h., koncem září v 19:30 h.
Prohlídka trvá 2 hodiny.


NUTNÁ REZERVACE! >Darujte zážitek

Prohlídku hvězdné oblohy velkými astronomickými dalekohledy
v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR můžete také darovat v podobě dárkového poukazu.Nenechte si ujít

Nepropásněte polární záři, jasnou kometu, "padající hvězdy" a další zajímavé úkazy.
Upozornění e-mailem a sms zprávou.
Váš e-mail:Mobilní telefon:Začátek prohlídky, vstupné, rezervace
Tento měsíc v Centru tmavé oblohy
Počasí v Centru tmavé oblohy
Reakce našich návštěvníků
Dárkové poukazy
Zpět na úvodSpolupracujeme:
Kudyznudy.cz - tipy na výlet


© 2014-2018 Centrum tmavé oblohy - Beskydy, www.hvezdarna-beskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz, tel.: +420 603 594 256

TOPlist