AKTUÁLNĚ PROHLÍDKY DÁRKOVÉ POUKAZY ŠKOLY TÁBORY FOTOGRAFIE VÝZKUM KONTAKT

Hvězdná obloha v červnu

Zatímco uplynulé jarní měsíce byly ideálním obdobím pro pohledy do nekonečných hlubin vesmíru, ve kterých jste mohli vidět našimi velkými dalekohledy desítky miliónů světelných let vzdálené galaxie a kupy galaxií, konec jara a začátek léta je pro změnu nejvhodnějším obdobím ke spatření kulových hvězdokup, nejstarších objektů vesmíru obsahující statisíce hvězd. S blížícím se létem začíná být opět viditelná mléčná dráha, která v sobě ukrývá hvězdokupy tvořené naopak těmi nejmladšími hvězdami seskupenými do nepravidelných tvarů. Nejnápadnějšími hvězdami na konci jara jsou oranžový obr Arcturus, nejjasnější hvězda souhvězdí Pastýře a modře zářící Spika, kterou najdeme pod Arcturem v souhvězdí Panny. Obě jasné hvězdy svítí nad jihozápadem. Vysoko nad jihovýchodem pak najdeme jasně bílou barvou zářící hvězdu Vegu z již letního souhvězdí Lyry. Nízko nah jihem svítí výrazně načervenalou barvou nejjasnější hvězda souhvězdí Štíra - Antares. Z této čtveřice jasných hvězd je Antares nejvzdálenější (550 světelných let), naopak nejblíže k nám je Vega (pouhých 25 světelných let).Jupiter a jeho měsíce

celý červen

Největší planeta Sluneční soustavy - Jupiter se v květnu nejvíce přiblížila k Zemi. Díky tomu budou ještě po celý červen v astronomických dalekohledech dobře viditelná oblaka v jeho atmosféře a také rychlý pohyb měsíců, které kolem něj obíhají. Více o pozorování Jupiteru.

RezervovatLev, Panna, Váhy, Štír

celý měsíc kromě období kolem úplňku

Pokud jste narozeni v některém z těchto znamení, pak právě Vám se jistě bude líbit ukázka zvířetníkových souhvězdí speciálním laserovým ukazovátkem. Dovíte se také, co tato souhvězdí podle starých řeckých mýtů představují a jaké báje se k těmto souhvězdím vztahují.

RezervovatKouzelné východy Měsíce

1., 2. a 30. června 2018

Velkým zpestřením prohlídek hvězdné oblohy jsou kouzelné východy Měsíce za vzdálenou horskou krajinou, které můžete s námi sledovat našimi dalekohledy.

RezervovatGalaxie, mlhoviny, hvězdokupy

3. - 17. června 2018

Tmavé nebe poseté hvězdami, daleké galaxie ukryté v hlubinách vesmíru, hvězdokupy obsahující až statisíce hvězd, pozůstatky po starých zanikajících hvězdách v podobě krásných mlhovin, to vše můžete vidět našimi dalekohledy uprostřed nejtemnějšího místa Moravskoslezského kraje - v Centru tmavé oblohy v Beskydech.

RezervovatMěsíc "zblízka" - krátery, hory a moře

18. - 24. června 2018

Ve druhé polovině měsíce opět bude příležitost vidět detailně "zblízka" povrch Měsíce pokrytý krátery, měsíčními moři a horami. V tomto období budou ve večerních hodinách detaily na povrchu Měsíce viditelné nejlépe. Měsíčnímu povrchu se proto budeme věnovat mnohem podrobněji, než v ostatních večerech. Pokud jste ještě Měsíc "zblízka" našimi dalekohledy neviděli, pak doporučujeme návštěvu Centra tmavé oblohy právě v tomto období. Díky velké vzdálenosti od tepla unikajícího z měst je Měsíc v Centru tmavé oblohy vidět mnohem podrobněji, než na hvězdárnách ve městech nebo v blízkosti měst. Více o pozorování Měsíce.

RezervovatPozorování úplňkového Měsíce

25. - 29. června 2018

Na konci června budeme mít opět možnost vidět dalekohledem úplně celý Měsíc.
28. června ráno kolem 8. hodiny letního času totiž nastává úplněk.

V době kolem úplňku můžeme na Měsíci nejlépe vidět rozložení všech měsíčních moří, pevnin a mladých paprskovitých kráterů, které se nachází na jeho přivrácené straně. Podíváme se také na souhvězdí v okolí severního pólu, úkážeme si dalekohledem barvy hvězd a vícenásobné hvězdné systémy, kterým se budeme věnovat podrobněji, než v ostatních večerech. Dostane se také na staré řecké báje, které vypráví o souhvězdích Velké medvědice a Malého medvěda. Podíváme se také na největší planetu Sluneční soustavy - jupiter a jeho měsíce a v závěru večera se podíváme na nejhezčí planetu Sluneční soustavy - Saturn, obklopený prsteny.

Rezervovat
Přijeďte se podívat

Prohlídky hvězdné oblohy začínají v červnu ve 22:00 hodin.
Prohlídka trvá 2 hodiny.

Nutná rezervace!Darujte zážitek

Prohlídku hvězdné oblohy velkými astronomickými dalekohledy
v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR můžete také darovat v podobě dárkového poukazu.Nenechte si ujít

Nepropásněte polární záři, jasnou kometu, "padající hvězdy" a další zajímavé úkazy.
Upozornění e-mailem a sms zprávou.
Váš e-mail:Mobilní telefon:Začátek prohlídky, vstupné, rezervace
Tento měsíc v Centru tmavé oblohy
Počasí v Centru tmavé oblohy
Reakce našich návštěvníků
Dárkové poukazy
Zpět na úvodSpolupracujeme:
Kudyznudy.cz - tipy na výlet


© 2014-2018 Centrum tmavé oblohy - Beskydy, www.hvezdarna-beskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz, tel.: +420 603 594 256

TOPlist