Hvězdná obloha v květnu 2019

v nejhvězdnatějším místě ČR


Co můžeme tento měsíc vidět? >

Hvězdná obloha daleko od rušivých světel měst

Jaro je ideálním obdobím pro pohled do vzdálených hlubin vesmíru. Ve vzdálenosti mnoha milionů světelných let od nás, daleko za hranicemi naší galaxie, můžeme za bezměsíčných večerů vidět velkými dalekohledy hvězdné ostrovy podobné tomu našemu - galaxie. Uvidíme je ale pouze tehdy, pokud vyrazíme daleko od svítících měst. Čím dál tím lépe. Ve městech nebo v blízkosti měst je nebe tak přesvětlené, že ani dalekohledy na hvězdárnách již nelze tyto daleké hvězdné ostrovy spatřit.

Téměř po celý měsíc květen nám budou nad našimi hlavami létat meteory neboli "padající hvězdy", které jsou pozůstatkem nejznámější Halleyovy komety. I ty uvidíme mnohem lépe a ve větším počtu daleko od svítících měst. Připravte si tedy svá přání a přijeďte do Parku tmavé oblohy v Beskydech na večerní pozorování, během kterého jich několik jistě zahlédnete.

V sobotu 18. května ve 23:20 hodin nastává úplněk. Pokud se však přijdete na Měsíc podívat už v pátek nebo naopak až v neděli, tedy 1 den před nebo po úplňku, situace bude ještě zajímavější.

HLÍDAT PROGRAM >

"Padající hvězdy"
19.4. - 26.5.2019

Pozůstatky nejznámější Halleyovy komety můžeme spatřit na obloze v průběhu téměř celého května v podobě meteorů s názvem Eta-Aquaridy. Nejvíce jich uvidíme kolem 6. května.

Hluboký vesmír
21.4. - 7.5.2019

Galaxie, mlhoviny, hvězdokupy - tyto daleké objekty ukryté v hlubokém vesmíru budou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů na začátku a také na konci května.

Měsíc zblízka dalekohledem
8. - 20.5.2019

"Projděte se" po měsíčním povrchu Krátery, měsíční moře a hory zblízka velkými dalekohledy, souhvězdí jarní oblohy, hvězdy a vícenásobné hvězdné systémy, barvy hvězd...

Magický úplněk dalekohledem
18.5.2019

Měsíční moře, paprskovité krátery, souhvězdí v okolí severního pólu, jasné hvězdy, barvy hvězd, dvojhvězdy, vícenásobné hvězdné systémy...

Mezinárodní kosmická stanice nad ČR!
17.5. - 1.6.2019

Přijďte s dětmi zamávat kosmonautům na jejich pouti kolem naší Země.

Hluboký vesmír
21.5. - 6.6.2019

Hvězdokupy, mlhoviny, galaxie - tyto daleké objekty ukryté v hlubokém vesmíru budou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů na přelomu května a června.

HLÍDAT PROGRAM >

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2019 Park tmavé oblohy - Beskydy, www.hvezdarna-beskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz, tel.: +420 603 594 256