AKTUÁLNĚ PROHLÍDKY DÁRKOVÉ POUKAZY ŠKOLY TÁBORY FOTOGRAFIE VÝZKUM KONTAKT

Centrum tmavé oblohy v dubnu 2018

S příchodem jara se nám otevírá výhled do vzdálených hlubin vesmíru na zcela jinou hvězdnou oblohu. Mléčná dráha ustupuje stranou a my tak můžeme našimi dalekohledy vidět miliony světelných let vzdálené galaxie - obrovské hvězdné ostrovy podobné tomu našemu. Kromě galaxií dominuje jarní obloze velké souhvězdí Lva s jasně zářící hvězdou Regulus a krásnou dvojhvězdou s názvem Algieba.

Regulus - nejjasnější hvězda souhvězdí Lva kdysi patřila mezi královské hvězdy, které sloužily k rozdělování roku na čtyři období (Regulus - jaro, Antares - léto, Fomalhaut - podzim a Aldebaran - zima). Vzdálenost Regula od nás je asi 80 světelných let, je 6 x větší a téměř 300 x zářivější než naše Slunce. V dalekohledu svítí namodralou barvou.

Ve Lvu najdeme také krásnou zlatou barvou zářící hvězdu s názvem Algieba. Při pohledu našim dalekohledem zjistíte, že se ve skutečnosti jedná o dvě hvězdy těsně u sebe, které kolem sebe pomalu obíhají (dvojhvězdný systém). Jeden jejich oběh však trvá několik stovek let.

Na jarní obloze můžeme za tmavých bezměsíčných večerů vidět spatřit dalekohledem také již zmíněné galaxie - daleké hvězdné ostrovy tvořené statisící hvězdami. Nejnápadnější z nich jsou galaxie M65 a M66. Díky světelnému znečištění je však ve městech ani na hvězdárnách poblíž měst neuvidíte ani velkými dalekohledy. K jejich spatření musíte vyrazit co nejdál od měst, čím dále, tím lépe, například k nám do Centra tmavé oblohy v Beskydech.Blíženci, Rak, Lev

Pokud jste narozeni v některém z těchto znamení, pak právě Vám se jistě bude líbit ukázka zvířetníkových souhvězdí speciálním laserovým ukazovátkem. Dovíte se také, co tato souhvězdí podle starých řeckých mýtů představují a jaké báje se k těmto souhvězdím vztahují.

RezervovatBLUE MOON

Velikonoční víkend 29. března - 2. dubna 2018

Již podruhé v tomto roce nastanou dva úplňky v jednom kalendářním měsíci (1. a 31. března 2018). Když nastanou v jednom kalendářním měsíci dva úplňky, říkáme tomu druhému úplňku BLUE MOON. S barvou Měsíce však nemá blue moon nic společného.

V době kolem úplňku můžete na Měsíci nejlpépe vidět rozložení všech měsíčních moří, pevnin a mladých paprskovitých kráterů, které se nachází na jeho přivrácené straně. Podíváme se také na souhvězdí v okolí severního pólu, barvy hvězd a vícenásobné hvězdné systémy, kterým se budeme věnovat podrobněji, než v ostatních večerech.

Rezervovat


Kouzelný východ Měsíce

3. dubna 2018

Velkým zpestřením prohlídek hvězdné oblohy jsou kouzelné východy Měsíce za vzdálenou horskou krajinou, které můžete s námi sledovat našimi dalekohledy.

RezervovatHluboký vesmír

3. - 17. dubna 2018

Následující dva týdny bude obdobím bezměsíčných večerů, díky kterým budeme moci obdivovat temnou oblohu posetou hvězdami, ale především se budeme moci našimi dalekohledy podívat do vzdálených hlubin vesmíru na daleké galaxie, jen několik milionů let mladé hvězdokupy obsahující stovky až tisíce hvězd, pozůstatky po starých hvězdách v podobě krásných mlhovin nejrůznějších tvarů a velikostí. To vše můžete vidět uprostřed nejtmavšího místa Moravskoslezského kraje - v Centru tmavé oblohy v Beskydech.

RezervovatMěsíc "zblízka" - krátery, hory a moře

19. - 26. dubna 2018

Ve druhé polovině měsíce opět bude příležitost vidět detailně "zblízka" povrch Měsíce pokrytý krátery, měsíčními moři a horami. V tomto období budou ve večerních hodinách detaily na povrchu Měsíce viditelné nejlépe. Měsíčnímu povrchu se proto budeme věnovat mnohem podrobněji, než v ostatních večerech. Pokud jste ještě Měsíc "zblízka" našimi dalekohledy neviděli, pak doporučujeme návštěvu Centra tmavé oblohy právě v tomto období. Díky velké vzdálenosti od tepla unikajícího z měst je Měsíc v Centru tmavé oblohy vidět mnohem podrobněji, než na hvězdárnách ve městech nebo v blízkosti měst. Více o pozorování Měsíce.

RezervovatPozorování úplňkového Měsíce

27. dubna - 1. května 2018

Na přelomu dubna a května bude opět možnost vidět dalekohledem zblízka úplně celý Měsíc.
V noci 29. dubna / 1. května totiž nastává úplněk.

V době kolem úplňku můžete na Měsíci nejlépe vidět rozložení všech měsíčních moří, pevnin a mladých paprskovitých kráterů, které se nachází na jeho přivrácené straně. Podíváme se také na souhvězdí v okolí severního pólu, úkážeme si dalekohledem barvy hvězd a vícenásobné hvězdné systémy, kterým se budeme věnovat podrobněji, než v ostatních večerech. Dostane se také na staré řecké báje, které vypráví o souhvězdích Velké medvědice a Malého medvěda.

Rezervovat
Přijeďte se podívat

Prohlídky hvězdné oblohy začínají v dubnu ve 21:00 hodin.
Prohlídka trvá 2 hodiny.

Nutná rezervace!Darujte zážitek

Prohlídku hvězdné oblohy velkými astronomickými dalekohledy
v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR můžete také darovat v podobě dárkového poukazu.Nenechte si ujít

Nepropásněte polární záři, jasnou kometu, "padající hvězdy" a další zajímavé úkazy.
Upozornění e-mailem a sms zprávou.
Váš e-mail:Mobilní telefon:Začátek prohlídky, vstupné, rezervace
Tento měsíc v Centru tmavé oblohy
Počasí v Centru tmavé oblohy
Reakce našich návštěvníků
Dárkové poukazy
Zpět na úvodSpolupracujeme:
Kudyznudy.cz - tipy na výlet


© 2014-2018 Centrum tmavé oblohy - Beskydy, www.hvezdarna-beskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz, tel.: +420 603 594 256

TOPlist