AKTUÁLNĚ PROHLÍDKY DÁRKOVÉ POUKAZY ŠKOLY TÁBORY FOTOGRAFIE VÝZKUM KONTAKT

Hvězdná obloha v listopadu 2018

Podzim je v plném proudu a je to znát i na nebi, mezi hvězdami. Letní souhvězdí s mléčnou dráhou jsou stále blíž k západnímu obzoru a na jejich místo se nad jihem postupně dostávají souhvězdí podzimní. Zatímco letní obloze dominovala nápadná mléčná dráha procházející výrazným orientačním obrazcem, tzv. letním trojúhelníkem tvořeným nejjasnějšími hvězdami souhvězdí Lyry, Labutě a Orla (hvězdy Vega, Deneb a Altair), podzimní obloze vévodí tzv. Pegasův čtverec. Tato čtveřice jasných hvězd tvoří tělo bájného okřídleného koně Pegase, kterého však z naší severní polokoule vidíme obráceného hlavou dolů. Kousek pod hlavou Pegase jasně září výrazně oranžovou barvou planeta Mars, která v listopadu přechází ze souhvězdí Kozoroha do Vodnáře. Ve Vodnáři najdeme dalekohledem také nejvzálenější planetu Sluneční soustavy, modře zbarvený Neptun. Vedle hlavy Pegase pak můžeme obdivovat miliardy let staré kulové hvězdokupy obsahující statisíce hvězd. Jejich krása naplno vynikne až při pohledu našimi velkými dalekohledy daleko od rušivého městského osvětlení. Vydámeli se od Pegasova čtverce směrem k hlavě Velryby (k východnímu obzoru), natrefíme na druhou nejvzdálenější planetu Sluneční soustavy - nazelenalý Uran.
Přijeďte se podívat

V listopadu začínáme v 18:00 h.
Prohlídka trvá 2 hodiny.


NUTNÁ REZERVACE! >Planety Mars, Uran a Neptun

celý měsíc

I tento měsíc bude viditelná nápadně oranžově zbarvená planeta Mars a dvě nejvzdálenější planety Sluneční soustavy - nazelenalý Uran a namodralý Neptun. Při dobrých pozorovacích podmínkách je možné našimi velkými dalekohledy vidět na Marsu zamrzlou polární oblast a rozlišit lze také marsovské kontinenty a pouště.

RezervovatVodnář, Ryby, Beran

celý měsíc kromě období kolem úplňku

Pokud jste narozeni v některém z těchto znamení, pak právě Vám se jistě bude líbit ukázka těchto zvířetníkových souhvězdí speciálním laserovým ukazovátkem. Dovíte se také, co tato souhvězdí podle starých řeckých mýtů představují a jaké báje se k těmto souhvězdím vztahují.

Rezervovat
Hluboký vesmír - mlhoviny, hvězdokupy, galaxie

29. října - 11. listopadu 2018

Nebe poseté hvězdami, mléčnou dráhu klenoucí se přes celou oblohu, hvězdokupy obsahující statisíce hvězd, pozůstatky po starých zanikajících hvězdách v podobě krásných mlhovin, to vše můžete vidět našimi dalekohledy uprostřed nejtemnějšího místa Moravskoslezského kraje - v Centru tmavé oblohy v Beskydech.

RezervovatMěsíc "zblízka" - krátery, hory a moře

12. - 21. listopadu 2018

Ve druhé polovině měsíce opět bude příležitost vidět detailně "zblízka" povrch Měsíce pokrytý krátery, měsíčními moři a horami. V tomto období budou ve večerních hodinách detaily na povrchu Měsíce viditelné nejlépe. Měsíčnímu povrchu se proto budeme věnovat mnohem podrobněji, než v ostatních večerech. Pokud jste ještě Měsíc "zblízka" našimi dalekohledy neviděli, pak doporučujeme návštěvu Centra tmavé oblohy právě v tomto období. Díky velké vzdálenosti od tepla unikajícího z měst je Měsíc v Centru tmavé oblohy vidět mnohem podrobněji, než na hvězdárnách ve městech nebo v blízkosti měst. Více o pozorování Měsíce.

RezervovatPozorování úplňkového Měsíce

22. - 24. listopadu 2018

Týden před koncem měsíce budeme mít opět možnost vidět dalekohledem úplně celý Měsíc,
23. listopadu totiž nastává úplněk.

V době kolem úplňku můžeme na Měsíci nejlépe vidět rozložení všech měsíčních moří, pevnin a mladých paprskovitých kráterů, které se nachází na jeho přivrácené straně.
Více o pozorování úplňku Měsíce.

RezervovatMěsíc "zblízka" - krátery, hory a moře

25. listopadu 2018

Na konci měsíce opět bude příležitost vidět detailně "zblízka" povrch Měsíce pokrytý krátery, měsíčními moři a horami. V tomto období budou v nočních hodinách detaily na povrchu Měsíce viditelné nejlépe. Pokud jste ještě Měsíc "zblízka" našimi dalekohledy neviděli, pak doporučujeme návštěvu Centra tmavé oblohy právě v tomto období. Více o pozorování Měsíce.

RezervovatHluboký vesmír - mlhoviny, hvězdokupy, galaxie

26. listopadu - 11. prosince 2018

Nebe poseté hvězdami, mléčnou dráhu klenoucí se přes celou oblohu, hvězdokupy obsahující statisíce hvězd, pozůstatky po starých zanikajících hvězdách v podobě krásných mlhovin, to vše můžete vidět našimi dalekohledy uprostřed nejtemnějšího místa Moravskoslezského kraje - v Centru tmavé oblohy v Beskydech.

Rezervovat
Darujte zážitek

Prohlídku hvězdné oblohy velkými astronomickými dalekohledy
v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR můžete také darovat v podobě dárkového poukazu.Nenechte si ujít

Nepropásněte polární záři, jasnou kometu, "padající hvězdy" a další zajímavé úkazy.
Upozornění e-mailem a sms zprávou.
Váš e-mail:Mobilní telefon:Začátek prohlídky, vstupné, rezervace
Tento měsíc v Centru tmavé oblohy
Počasí v Centru tmavé oblohy
Reakce našich návštěvníků
Dárkové poukazy
Zpět na úvodSpolupracujeme:
Kudyznudy.cz - tipy na výlet


© 2014-2018 Centrum tmavé oblohy - Beskydy, www.hvezdarna-beskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz, tel.: +420 603 594 256

TOPlist