Aktuálně | Prohlídky hvězdné oblohy | Program pro školy | Dětské tábory | Fotografie | Timelapse | Výzkum | Kontakt

Centrum tmavé oblohy v září 2017

Léto končí a obloha se nám opět začíná pozvolna měnit. Hustá oblaka letní mléčné dráhy se pomalu odsouvají z oblohy stranou k západnímu obzoru a nám se tak otevírá výhled na miliony světelných let vzdálené galaxie ukryté v hlubinách vesmíru, daleko za hranicemi naší Galaxie. Tyto daleké galaxie však z měst, ani poblíž měst a bohužel ani z hvězdáren díky rušivému světlu téměř neuvidíte. Je potřeba vyrazit co nejdál od měst, někam kde jsou velké astronomické dalekohledy.

V nejtmavší části Beskyd, daleko od rušivých světel měst se takové ideální místo s velkými astronomickými dalekohledy nachází. Zde, v Centru tmavé oblohy si můžete za bezměsíčných nocí hvězdnou oblohu užít opravdu naplno. Daleké galaxie, jen několik milionů let mladé hvězdokupy, obsahující stovky až tisíce hvězd, mléčnou dráhu, pozůstatky po starých hvězdách v podobě krásných mlhovin nejrůznějších tvarů a velikostí nebo naopak nejstarší objekty vesmíru, kulové hvězdokupy tvořené statisíci hvězdami, to vše můžete vidět v září na večerní obloze.

V září nám končí období viditelnosti nejkrásnější planety Sluneční soustavy - Saturn. Pokud jste ji ještě neviděli, máte poslední možnost v první polovině měsíce. Tohoto plynného obra můžete vidět v našich dalekohledech i s jeho prsteny a několika největšími měsíci, které kolem něj obíhají.

Naopak začíná období viditelnosti dvou nejvzdálenějších planet Sluneční soustavy - Uran a Neptun. Tyto dvě planety můžete u nás vidět od druhé poloviny měsíce.

Nezapomeneme na Vás, kteří jste se narodili v některém ze znamení zvěrokruhu a speciálním laserovým ukazovátkem si ukážeme zvířetníková souhvězdí. Tentokrát to budou Střelec, Kozoroh a Vodnář. Jako vždy se podíváme také na barvy hvězd a vícenásobné hvězdné systémy.

Pokud chcete vidět "zblízka" povrch Měsíce pokrytý krátery, měsíčními moři a horami, pak nás navštivte v posledním zářiovém týdnu.31.8. - 10.9.2017Dovolená
11.9. - 17.9.2017Saturn, hluboký vesmír, mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, mléčná dráha + *
18.9. - 24.9.2017hluboký vesmír, mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, mléčná dráha, Uran a Neptun + *
25.9. - 1.10.2017Měsíc - krátery, hory a moře, planety Uran a Neptun + *

*Celý měsíc - barvy hvězd, hvězdné systémy, letní a podzimní obloha, zvířetníková souhvězdí (Střelec, Kozoroh, Vodnář, Ryby)Prohlídky hvězdné oblohy začínají nyní v 19:30 hodin,
probíhají každý večer za příznivého počasí.
Prohlídka trvá 2 hodiny.

Nutná rezervace!
Začátek prohlídky, vstupné, rezervace
Tento měsíc v Centru tmavé oblohy
Počasí v Centru tmavé oblohy
Reakce našich návštěvníků
Dárkové poukazy
Zpět na úvodSpolupracujeme:
Kudyznudy.cz - tipy na výlet


© 2017 Centrum tmavé oblohy - Beskydy, www.hvezdarna-beskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz, tel.: +420 603 594 256