Hvězdná obloha v červenci 2019

v nejhvězdnatějším místě ČR


Co můžeme tento měsíc vidět? >

Hvězdná obloha v červenci 2019 daleko od rušivých světel měst

Zatímco jarní obloha byla sice chudá na jasné hvězdy, ale velmi bohatá na galaxie a kupy galaxií ukryté v hlubinách vesmíru, letní obloha nabízí naopak překrásnou podívanou na tisíce slabých hvězd splývajících do pásu mléčné dráhy. Na letní obloze se mléčná dráha klene přes celé nebe, od jednoho obzoru k druhému. V mléčné dráze můžeme obdivovat mladé hvězdokupy tvořené stovkami hvězd, které mají za sebou pouze několik miliónů let života. Najdeme zde také planetární mlhoviny nejrůznějších tvarů a velikostí, které byly vytvořeny starými zanikajícími hvězdami podobnými našemu Slunci. V jedné z těchto mlhovin dokonce můžete spatřit pozůstatek takovéto staré zanikající hvězdy - bílého trpaslíka! Stranou od mléčné dráhy pak najdeme naopak nejstarší hvězdné kupy čítající statisíce hvězd. Galaxie ale na letní obloze nenajdete. Pokud jste se na ně nestihli přijít k nám podívat na jaře, budete mít opět možnost spatřit je na podzim.

Objekty ukryté v hlubokém vesmíru budou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů na začátku a na konci července, ale pouze pokud budete co nejdál od svítících měst. Ve městech nebo v blízkosti měst je nebe tak přesvětlené, že ani na hvězdárnách s pomoci dalekohledů již nelze tyto objekty téměř vůbec spatřit. Park tmavé oblohy v Beskydech je v Moravskoslezském kraji tím nejvzdálenějším místem od okolních svítících měst.

Celý měsíc nám budou na obloze zářit dvě největší planety Sluneční soustavy - Jupiter a Saturn. S pomoci našich dalekohledů a velkého zvětšení můžeme na těchto planetách obdivovat nejrůznější podrobnosti, jako jsou oblaka v Jupiterově atmosféře s Velkou rudou bouři, u Saturnu pak oblačný pás v jeho atmosféře, překrásné prsteny, jejich stín na Saturnu a u obou planet několik jejich měsíců, které kolem těchto planet obíhají.

V úterý 16. července ve 23:38 hodin nastává úplněk Měsíce. Tentokát se můžeme o úplňkovém večeru těšit navíc na částečné zatmění Měsíce!

Pěkným zpestřením večerních pozorování ve 2. polovině července budou přelety Mezinárodní kosmické stanice (ISS).

HLÍDAT PROGRAM >

Hluboký vesmír
21.6. - 6.7.2019

Hvězdokupy a mlhoviny - tyto daleké objekty ukryté v hlubokém vesmíru budou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů na přelomu června a července.

Měsíc zblízka dalekohledem
7. - 20.7.2019

"Projděte se" po měsíčním povrchu Krátery, měsíční moře a hory zblízka velkými dalekohledy, souhvězdí jarní oblohy, hvězdy a vícenásobné hvězdné systémy, barvy hvězd...

Mezinárodní kosmická stanice nad ČR!
15.7. - 31.7.2019

V tomto období budou navíc večerní prohlídky zpestřeny přelety Mezinárodní kosmické stanice! Přijďte s dětmi zamávat kosmonautům na jejich pouti kolem naší Země.

Magický úplněk dalekohledem
16.7.2019

Měsíční moře, paprskovité krátery, souhvězdí v okolí severního pólu, jasné hvězdy, barvy hvězd, dvojhvězdy, vícenásobné hvězdné systémy...

Částečné zatmění Měsíce
16.7.2019

Částečné zatmění Měsíce

Hluboký vesmír
21.7. - 6.8.2019

Hvězdokupy a mlhoviny ukryté v hlubokém vesmíru budou opět nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů na přelomu července a srpna.

HLÍDAT PROGRAM >

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2019 Park tmavé oblohy - Beskydy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz