Hvězdná obloha v srpnu 2019

v nejhvězdnatějším místě ČR


Co můžeme tento měsíc vidět? >

Hvězdná obloha v srpnu 2019 daleko od rušivých světel měst

Zatímco jarní obloha byla chudá na jasné hvězdy, ale bohatá na galaxie a kupy galaxií ukryté v hlubinách vesmíru, letní obloha nabízí naopak překrásnou podívanou na tisíce slabých hvězd splývajících do pásu mléčné dráhy. Na letní obloze se mléčná dráha klene přes celé nebe, od jednoho obzoru k druhému. V mléčné dráze můžeme obdivovat mladé hvězdokupy tvořené stovkami hvězd, které mají za sebou pouze několik miliónů let života. Najdeme zde také planetární mlhoviny nejrůznějších tvarů a velikostí, které byly vytvořeny starými zanikajícími hvězdami podobnými našemu Slunci. V jedné z těchto mlhovin dokonce můžete spatřit pozůstatek takovéto staré zanikající hvězdy - bílého trpaslíka! Stranou od mléčné dráhy pak najdeme naopak nejstarší hvězdné kupy čítající statisíce hvězd. Galaxie ale na letní obloze nenajdete. Pokud jste se na ně nestihli přijít k nám podívat na jaře, budete mít opět možnost spatřit je na podzim.

Objekty ukryté v hlubokém vesmíru budou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů na začátku a na konci srpna, ale pouze pokud budete co nejdál od svítících měst. Ve městech nebo v blízkosti měst je nebe tak přesvětlené, že ani na hvězdárnách s pomoci dalekohledů již nelze tyto objekty téměř vůbec spatřit. Park tmavé oblohy v Beskydech je v Moravskoslezském kraji tím nejvzdálenějším místem od okolních svítících měst.

Celý měsíc nám budou na obloze zářit dvě největší planety Sluneční soustavy - Jupiter a Saturn. S pomoci našich dalekohledů a velkého zvětšení můžeme na těchto planetách obdivovat nejrůznější podrobnosti, jako jsou oblaka v Jupiterově atmosféře s Velkou rudou bouři, u Saturnu pak oblačný pás v jeho atmosféře, překrásné prsteny, jejich stín na Saturnu a u obou planet několik jejich měsíců, které kolem těchto planet obíhají. Dobrá viditelnost planety Jupiter koncem srpna končí, nenechte si ji tedy ujít! Viditelné budou i dvě nejvzdálenější planety Uran (od poloviny měsíce) a Neptun (již od začátku srpna).

Štír, Střelec a Kozoroh - pokud jste narozeni v některém z těchto znamení, pak právě Vám se jistě bude líbit ukázka těchto zvířetníkových souhvězdí speciálním laserovým ukazovátkem. Dovíte se také, co tato souhvězdí podle starých řeckých mýtů představují a jaké báje se k těmto souhvězdím vztahují. Vidět je můžete na obloze celý měsíc kromě období kolem úplňku.

Jako každý rok, i v tomto roce můžeme na obloze spatřit v době kolem 12. srpna mnoho "padajících hvězd" - meteorický roj Perseidy.

Ve čtvrtek 15. srpna ve 4:29 hodin nastává úplněk Měsíce.

HLÍDAT PROGRAM >

Hluboký vesmír
21.7. - 6.8.2019

Hvězdokupy a mlhoviny - tyto daleké objekty ukryté v hlubokém vesmíru budou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů na přelomu června a července.

Měsíc zblízka dalekohledem
7.8. - 20.8.2019

"Projděte se" po měsíčním povrchu Krátery, měsíční moře a hory zblízka velkými dalekohledy, souhvězdí jarní oblohy, hvězdy a vícenásobné hvězdné systémy, barvy hvězd...

Perseidy - "padající hvězdy"
9.8. - 13.8.2019

Pozor! Podmínky pro pozorování nejsilnějšího letního meteorického roje budou tento rok mnohem příznivější v nocích 9. - 11. srpna, tedy ještě před maximem aktivitiy tohoto roje. Více v příspěvku...

Magický úplněk dalekohledem
15.8.2019

Měsíční moře, paprskovité krátery, souhvězdí v okolí severního pólu, jasné hvězdy, barvy hvězd, dvojhvězdy, vícenásobné hvězdné systémy...

Hluboký vesmír
21.8. - 3.9.2019

Hvězdokupy a mlhoviny ukryté v hlubokém vesmíru budou opět nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů na přelomu července a srpna.

HLÍDAT PROGRAM >

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2019 Park tmavé oblohy - Beskydy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz