Hvězdná obloha v září 2019

v nejhvězdnatějším místě ČR


Co můžeme tento měsíc vidět? >

Hvězdná obloha v září 2019 daleko od rušivých světel měst

I v tomto měsíci můžeme na večerní obloze obdivovat letní mléčnou dráhu a letní souhvězdí se všemi krásami hlubokého vesmíru, které jsou v nich ukryté. Pokud jste nestihli přijít se k nám podívat na letní hvězdnou oblohu během letních prázdnin, máte možnost ji spatřit ještě také v září. Letní obloha nabízí překrásnou podívanou na tisíce slabých hvězd splývající do pásu mléčné dráhy. Ta se klene přes celé nebe, od jednoho obzoru k druhému. V mléčné dráze můžeme obdivovat mladé hvězdokupy tvořené stovkami hvězd, které mají za sebou pouze několik miliónů let života. Najdeme zde také planetární mlhoviny nejrůznějších tvarů a velikostí, které byly vytvořeny starými zanikajícími hvězdami podobnými našemu Slunci. V jedné z těchto mlhovin dokonce můžete spatřit pozůstatek takovéto staré zanikající hvězdy - bílého trpaslíka! Stranou od mléčné dráhy pak najdeme naopak nejstarší hvězdné kupy čítající statisíce hvězd.

Objekty ukryté v hlubokém vesmíru budou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů na začátku září a ve druhé polovině září, ale pouze pokud se budete nacházet co nejdál od svítících měst. Ve městech nebo v blízkosti měst je nebe tak přesvětlené, že ani na hvězdárnách s pomoci dalekohledů již nelze tyto objekty téměř vůbec spatřit. Park tmavé oblohy v Beskydech je v Moravskoslezském kraji tím nejvzdálenějším místem od okolních svítících měst.

Ještě po celý měsíc září nám bude na obloze zářit snad nejkrásnější planeta Sluneční soustavy - Saturn. S pomoci našich dalekohledů a velkého zvětšení můžeme u Saturnu obdivovat jeho překrásné prsteny. Viditelný je také stín prstenů vržený do atmosféry této obří plynné planety a několik měsíců, které kolem Saturnu obíhají. Planeta Jupiter se již ztratila z dosahu dobré viditelnosti. Vidět jste ji mohli v plné kráse v uplynulých třech měsících. Na večerní oblohu se nám ale dostaly dvě nejvzdálenější planety - nazelenalý Uran a namodralý Neptun. Planety Saturn, Uran a Neptun budou viditelné po celý měsíc.

Střelec, Kozoroh, Vodnář - pokud jste narozeni v některém z těchto znamení, pak právě Vám se jistě bude líbit ukázka těchto zvířetníkových souhvězdí speciálním laserovým ukazovátkem. Dovíte se také, co tato souhvězdí podle starých řeckých mýtů představují a jaké báje se k těmto souhvězdím vztahují. Vidět je můžete na obloze celý měsíc kromě období kolem úplňku.

V noci 13./14. září v 6:33 hodin ráno nastává úplněk Měsíce.

Pěkným zpestřením večerních pozorování budou přelety Mezinárodní kosmické stanice (ISS) v době od 19. září po dobu cca dvou a půl týdnů.

HLÍDAT PROGRAM >

Hluboký vesmír
21.8. - 3.9.2019

Hvězdokupy a mlhoviny ukryté v hlubokém vesmíru budou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů v prvních zářiových dnech a také ve druhé polovině září.

Měsíc zblízka dalekohledem
4.9. - 18.9.2019

"Projděte se" po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami s pomoci našich velkých dalekohledů, objevte tajemství hvězd a vícenásobných hvězdných systémů...

Magický úplněk dalekohledem
13.9.2019

Měsíční moře, paprskovité krátery, souhvězdí v okolí severního pólu, jasné hvězdy, barvy hvězd, dvojhvězdy, vícenásobné hvězdné systémy...

Hluboký vesmír
19.9. - 2.10.2019

Hvězdokupy a mlhoviny - tyto daleké objekty ukryté v hlubokém vesmíru budou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů ve druhé polovině září.

Mezinárodní kosmická stanice nad ČR!
19.9. - 6.10.2019

V tomto období budou večerní prohlídky zpestřeny přelety Mezinárodní kosmické stanice! Přijďte s dětmi zamávat kosmonautům na jejich pouti kolem naší Země.

HLÍDAT PROGRAM >

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2019 Park tmavé oblohy - Beskydy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz