Hvězdná obloha v říjnu 2019

v nejhvězdnatějším místě ČR


Co můžeme tento měsíc vidět? >

Hvězdná obloha v říjnu 2019 daleko od rušivých světel měst

Hned v prvních říjnových dnech nám večerní pozorování zpestří přelety Mezinárodní kosmické stanice (ISS).

I v říjnu můžeme na večerní obloze stále ještě obdivovat letní souhvězdí s mléčnou dráhou a mnoha krásnými objekty, které v sobě hluboký vesmír ukrývá. Pokud jste nás nestihli navštívit během léta, máte možnost spatřit klenoty letního hvězdného nebe ještě také tento měsíc. V příštím měsíci již letní nebe vystřídá podzimní hvězdná obloha. V říjnu se stříbřitý pás letní mléčné dráhy začíná pozvolna sklánět k západu. Stále v něm ale můžeme vidět mladé hvězdokupy tvořené stovkami hvězd, které mají za sebou pouze několik miliónů let života. Najdeme zde také planetární mlhoviny nejrůznějších tvarů a velikostí, které byly vytvořeny starými zanikajícími hvězdami podobnými našemu Slunci. V jedné z těchto mlhovin dokonce můžete spatřit pozůstatek takovéto staré zanikající hvězdy - bílého trpaslíka! Stranou od mléčné dráhy pak najdeme naopak nejstarší hvězdné kupy čítající statisíce hvězd.

Objekty ukryté v hlubokém vesmíru budou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů na přelomu září a října a také ve druhé polovině října, ale pouze pokud se budete nacházet co nejdál od svítících měst. Ve městech nebo v blízkosti měst je nebe tak přesvětlené, že ani na hvězdárnách s pomoci dalekohledů již nelze tyto objekty téměř vůbec spatřit. Park tmavé oblohy v Beskydech je v Moravskoslezském kraji tím nejvzdálenějším místem od okolních svítících měst.

Celý měsíc nám bude na obloze zářit snad nejkrásnější planeta Sluneční soustavy - Saturn. S pomoci našich dalekohledů a velkého zvětšení můžeme u Saturnu obdivovat jeho překrásné prsteny. Viditelný je také stín prstenů vržený do atmosféry této obří plynné planety a několik měsíců, které kolem Saturnu obíhají. Z planet budou také celý měsíc viditelné dvě nejvzdálenější planety Sluneční soustavy - nazelenalý Uran a namodralý Neptun.

Kozoroh, Vodnář, Ryby - pokud jste narozeni v některém z těchto znamení, pak právě Vám se jistě bude líbit ukázka těchto zvířetníkových souhvězdí speciálním laserovým ukazovátkem. Dovíte se také, co tato souhvězdí podle starých řeckých mýtů představují a jaké báje se k těmto souhvězdím vztahují. Vidět je můžete na obloze celý měsíc kromě období kolem úplňku.

V noci 13./14. října ve 23:08 hodin nastává úplněk Měsíce.

HLÍDAT PROGRAM >

Hluboký vesmír
19.9. - 2.10.2019

Hvězdokupy a mlhoviny - tyto daleké objekty ukryté v hlubokém vesmíru budou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů v prvních říjnových dnech a také ve druhé polovině října.

Mezinárodní kosmická stanice nad ČR!
19.9. - 6.10.2019

V tomto období budou večerní prohlídky zpestřeny přelety Mezinárodní kosmické stanice! Přijďte s dětmi zamávat kosmonautům na jejich pouti kolem naší Země.

Měsíc zblízka dalekohledem
3.10. - 17.10.2019

"Projděte se" po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami s pomoci našich velkých dalekohledů, objevte tajemství hvězd a vícenásobných hvězdných systémů...

Magický úplněk dalekohledem
13.10.2019

Měsíční moře, paprskovité krátery, souhvězdí v okolí severního pólu, jasné hvězdy, barvy hvězd, dvojhvězdy, vícenásobné hvězdné systémy...

Hluboký vesmír
18.10. - 31.10.2019

Hvězdokupy a mlhoviny ukryté v hlubokém vesmíru budou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů ve druhé polovině října.

HLÍDAT PROGRAM >

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2019 Park tmavé oblohy - Beskydy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz