Hvězdná obloha v prosinci 2019 daleko od rušivých světel měst

Podzim je v plném proudu a je to znát nejen na zemi, ale také na nebi mezi hvězdami. Letní souhvězdí s hustými oblaky mléčné dráhy se sklánějí stále více k západnímu obzoru, na jejich místo vysoko nad jihem se postupně dostávají souhvězdí podzimní oblohy a nad východem se již v první polovině noci objevují zimní souhvězdí, signalizující blížící se příchod zimy. Zatímco létu dominovala nápadná mléčná dráha procházející výrazným orientačním obrazcem, tzv. letním trojúhelníkem tvořeným nejjasnějšími hvězdami souhvězdí Lyry, Labutě a Orla (hvězdy Vega, Deneb a Altair), podzimní obloze vévodí tzv. Pegasův čtverec. Tato čtveřice jasných hvězd tvoří tělo bájného okřídleného koně Pegase, na kterém přiletěl Perseus, aby zachránil princeznu Andromedu před Krakenem, příšerou z mořských hlubin.

Hluboký vesmír - galaxie, mlhoviny, hvězdokupy

Objekty ukryté v hlubokém vesmíru budou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů ve druhé polovině prosince, ale pouze pokud se budete nacházet co nejdál od svítících měst. Ve městech nebo v blízkosti měst je nebe tak přesvětlené, že ani na hvězdárnách s pomoci dalekohledů již nelze tyto objekty téměř vůbec spatřit. Park tmavé oblohy v Beskydech je v Moravskoslezském kraji tím nejvzdálenějším místem od okolních svítících měst. Hned vedle Pegasovy hlavy, kousek západním směrem, můžeme obdivovat krásu jednoho z nejstarších objektů naší galaxie, miliardy let starou hvězdokupu kulovitého tvaru, obsahující statisíce hvězd. Podzim je ideální období pro pozorování miliony světelných let vzdálených galaxií ukrytých v hlubinách vesmíru, daleko za hranicemi naší Galaxie. Jedním z nich je Velká galaxie v Andromedě. Najdeme ji i pouhýma očima jako úzký protáhlý mlhavý ovál východně od Pegase. Krása těchto objektů však naplno vynikne až při pohledu našimi velkými dalekohledy, na tmavé obloze daleko od rušivého městského osvětlení. Z měst, ani poblíž měst a bohužel ani z hvězdáren je díky rušivému světlu téměř neuvidíte. Je potřeba vyrazit co nejdál od rušivých světel měst, nad mlhu a mraky do hor. Takové ideální místo daleko od rušivých světel měst a navíc s velkými astronomickými dalekohledy se nachází přímo uprostřed nejtmavší části Beskyd. Zde v Parku tmavé oblohy si můžete za bezměsíčných nocí hvězdnou oblohu užít opravdu naplno. můžeme vidět mladé hvězdokupy tvořené stovkami hvězd, které mají za sebou pouze několik miliónů let života. Najdeme zde také planetární mlhoviny nejrůznějších tvarů a velikostí, které byly vytvořeny starými zanikajícími hvězdami podobnými našemu Slunci. V jedné z těchto mlhovin dokonce můžete spatřit pozůstatek takovéto staré zanikající hvězdy - bílého trpaslíka!

Měsíc

Ráno 12. prosince v 6:12 hodin nastává úplněk Měsíce.

Planety

Několikaměsíční viditelnost největší planety Sluneční soustavy Jupiter již skončila a pomalu končí také viditelnost planety Saturn. Celý měsíc však budou večer viditelné dvě nejvzdálenější planety Sluneční soustavy - Uran a Neptun. Ve Vodnáři, kousek pod Pegasem najdeme dalekohledem nejvzálenější planetu naší Sluneční soustavy, modře zbarvený Neptun a vydáme-li se od Pegasova čtverce směrem k východu, natrefíme v souhvězdí Berana na druhou nejvzdálenější planetu Sluneční soustavy - nazelenalý Uran.

Souhvězdí zvěrokruhu

Ryby, Beran, Býk - pokud jste narozeni v některém z těchto znamení, pak právě Vám se jistě bude líbit ukázka těchto zvířetníkových souhvězdí speciálním laserovým ukazovátkem. Dovíte se také, co tato souhvězdí podle starých řeckých mýtů představují a jaké báje se k těmto souhvězdím vztahují. Vidět je můžete na obloze celý měsíc kromě období kolem úplňku.

Na přelomu listopadu a prosince nám večerní pozorování zpestří přelety Mezinárodní kosmické stanice (ISS).

"Padající hvězdy" - meteorické roje

HLÍDAT PROGRAM >

Měsíc zblízka dalekohledem
1.12. - 15.12.2019

"Projděte se" s pomoci našich velkých dalekohledů po měsíčním povrchu posetém krátery, měsíčními moři a horami, objevte tajemství, které v sobě ukrývají hvězdy...

Magický úplněk dalekohledem
11.12.2019

Měsíční moře, paprskovité krátery, souhvězdí v okolí severního pólu, jasné hvězdy, barvy hvězd, dvojhvězdy, vícenásobné hvězdné systémy...

Hluboký vesmír
16.12. - 30.12.2019

Galaxie, mlhoviny, hvězdokupy - tyto daleké objekty ukryté v hlubokém vesmíru budou nejlépe viditelné za bezměsíčných večerů ve druhé polovině listopadu.

HLÍDAT PROGRAM >

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2020 Park tmavé oblohy - Beskydy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz