Perseidy - "padající hvězdy" nejsilnějšího meteorického roje léta

Největší "padání hvězd" léta se blíží! Ve dnech 9. - 13. srpna 2019 budeme moci opět sledovat nejkrásnější meteorický roj léta - Perseidy. Tento rok nám navíc bude zvečera zdobit oblohu Měsíc. Budeme se tedy moci podívat zblízka našimi dalekohledy také na měsíční krajinu pokrytou krátery, měsíčními horami a moři. Po západu Měsíce pak uvidíme nejen mnohem více "padajících hvězd", ale také mléčnou dráhu klenoucí se přes celou oblohu. K dispozici budou velké astronomické dalekohledy, s pomoci kterých si sledování padajících hvězd můžete zpestřit pohledem do vzdálených hlubin vesmíru.

Kam nejlépe vyrazit?

Nejlepší místa jsou vysoko na horách a co nejdále od rušivých světel měst. Park tmavé oblohy v Beskydech je v celém Moravskoslezském kraji nejvhodnějším místem k pozorování "padajících hvězd" a hvězdné oblohy. Toto místo je tím nejvzdálenějším místem od veškerých okolních svítících měst. Také díky čistému a průzračnému vzduch zde můžete vidět mnoho "padajících hvězd", ne pouze několik málo nejjasnějších, jako je tomu dole v údolích a ve městech, kde prach, smog, mlha či opar zhoršují viditelnost noční oblohy a rozptylují velké množství světla.

Pozorování v Parku tmavé oblohy bude probíhat
9. - 13. 8. 2019 od 21:30 hodin.
Přijďte se podívat!

NUTNÁ REZERVACE >

Co dalšího uvidíme?

Jak Perseidy sledovat?

Nejlépe vleže, na karimatce nebo lehátku. Očima obsáhnout co největší část oblohy a snažit se dívat co nejdéle, pokud možno nepřerušovaně. Perseidy jsou velice rychlé a i krátký pohled někam jinam než na oblohu může znamenat, že Vám zkrátka "uletí" :-) Perseidy létají ve skupinkách, několik minut žádná, pak několik jasných Perseid i během jedné minuty! Chce to trpělivě vyhlížet a v žádném případě nepoužívat světlo (např. číst sms na mobilním telefonu). Oči si totiž zvykají na světlo velmi rychle, naopak na tmu si zvykají pomalu.

To nejlepší až po půlnoci

Ve druhé polovině noci a nad ránem je vidět Perseid obvykle mnohem více, než večer. Doporučujeme tedy vzít si s sebou karimatku a vyčkat na tu nejhezčí podívanou do druhé poloviny noci. Tento rok nám navíc bude v první polovině noci na obloze svítit Měsíc. Pokud tedy chcete vidět nebe poseté hvězdami s mléčnou dráhou a mnoha "padajícími hvězdami", je nutné počkat až Měsíc zapadne. Takovou krásu v blízkosti města neuvidíte!

Doporučujeme

NUTNÁ REZERVACE >

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2020 Park tmavé oblohy - Beskydy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz