AKTUÁLNĚ PROHLÍDKY DÁRKOVÉ POUKAZY ŠKOLY TÁBORY FOTOGRAFIE VÝZKUM KONTAKT

Perseidy - "padající hvězdy" nejsilnějšího meteorického roje léta

Největší "padání hvězd" léta se blíží! Ve dnech 10. - 13. srpna 2018 budeme moci opět sledovat nejkrásnější meteorický roj léta - Perseidy. Tento rok nám navíc nebude oblohu osvětlovat Měsíc. Pokud tedy vyrazíte daleko od všech okolních měst, uvidíte nejen mnohem více "padajících hvězd" než v blízkosti města, ale také mléčnou dráhu klenoucí se přes celou oblohu. U nás v Centru tmavé oblohy v Beskydech budou navíc k dispozici velké astronomické dalekohledy, s pomoci kterých si sledování padajících hvězd můžete zpříjemnit pohledem do vzdálených hlubin vesmíru.


Kam nejlépe vyrazit?

Nejlepší místa jsou vysoko na horách a co nejdále od rušivých světel měst. Prach, smog, mlha či opar dole ve městech a údolích zhoršují viditelnost noční oblohy a mnohem více rozptylují světlo z měst. Díky čistému průzračnému vzduch na horách tak můžete vidět každou chvíli také slabší "padající hvězdy", ne pouze jednu nejjasnější za hodinu, jako dole v údolích a ve městech. Centrum tmavé oblohy v Beskydech je v celém Moravskoslezském kraji nejideálnějším místem, k pozorování hvězdné oblohy. Nachází se uprostřed největší tmy ve výšce téměř 900 metrů nad mořem.

 

Pozorování v Centru tmavé oblohy bude probíhat
10. - 13. 8. 2018 od 21:30 hodin. Přijďte se podívat!

 

NUTNÁ REZERVACE! >

 


Jak Perseidy sledovat?

Nejlépe vleže, na karimatce nebo lehátku. Očima obsáhnout co největší část oblohy a snažit se dívat co nejdéle, pokud možno nepřerušovaně. Perseidy jsou velice rychlé a i krátký pohled někam jinam než na oblohu může znamenat, že Vám zkrátka "uletí" :-) Perseidy létají ve skupinkách, několik minut žádná, pak několik jasných Perseid i během jedné minuty! Chce to trpělivě vyhlížet a v žádném případě nepoužívat světlo (např. číst sms na mobilním telefonu). Oči si totiž zvykají na světlo velmi rychle, naopak na tmu si zvykají pomalu.

 

Co dalšího uvidíme?

Našimi dalekohledy se díky tmavé nepřesvětlené obloze můžete podívat do vzdálených hlubin vesmíru, které v blízkosti svítících měst vidět nelze.

 • podíváme se na mlhoviny, hvězdokupy, galaxie
 • odhalíme tajemství, které v sobě ukrývají hvězdy
 • rozpoznáme dvojhvězdné systémy a barvy hvězd
 • podíváme se na planety Sluneční soustavy - Jupiter, Saturn a Mars
 • speciálním laserovým ukazovátkem si ukážeme souhvězdí letní oblohy
 • dovíte se, jak se na oblohu dostala mléčná dráha, Velký vůz a Malý vůz
 • Doporučujeme:

  - karimatky s sebou
  - občerstvení v provozu do 23:00 hodin (zajišťuje chata Švarná Hanka ve venkovním stánku)
  - ubytování objednávejte e-mailem na svarna@alvit.cz


To nejlepší až po půlnoci

Aktivita meteorického roje Perseid většinou narůstá po půlnoci. Ve druhé polovině noci a nad ránem je vidět Perseid obvykle mnohem více, než večer. Doporučujeme tedy vzít si s sebou karimatku a vyčkat na tu nejhezčí podívanou do druhé poloviny noci. Tento rok nám navíc nebude na obloze svítit Měsíc, nebe tedy bude tmavé poseté hvězdami s mléčnou dráhou. Takovou krásu v blízkosti města neuvidíte!

 

 

Darujte zážitek

Prohlídku hvězdné oblohy velkými astronomickými dalekohledy
v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR můžete také darovat v podobě dárkového poukazu.Nenechte si ujít

Nepropásněte polární záři, jasnou kometu, "padající hvězdy" a další zajímavé úkazy.
Upozornění e-mailem a sms zprávou.
Váš e-mail:Mobilní telefon:Co dalšího můžete vidět v Centru tmavé oblohy?
Začátek prohlídky, vstupné, rezervace
Počasí v Centru tmavé oblohy
Reakce našich návštěvníků
Dárkové poukazy
Zpět na úvodSpolupracujeme:
Kudyznudy.cz - tipy na výlet


© 2014-2018 Centrum tmavé oblohy - Beskydy, www.hvezdarna-beskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz, tel.: +420 603 594 256