AKTUÁLNĚ PROHLÍDKY DÁRKOVÉ POUKAZY ŠKOLY TÁBORY FOTOGRAFIE VÝZKUM KONTAKT

"Padání hvězd" - Perseidy 12. srpna 2015


Autor fotografie: Petr Horálek
(www.astronom.cz/horalek/)

V Centru tmavé oblohy v Beskydech se večer 12. srpna sešla téměř stovka návštěvníků, aby na tmavé horské obloze, daleko od rušivých světel měst v pohodlí svých karimatek lehátek případně spacáků sledovali nejkrásnější astronomický úkaz léta - meteorický roj Perseidy.

První polovina noci

Počasí na počátku večera sice moc nepřálo, jen sem tam se objevovala nějaká menší díra v mracích, ty se ale naštěstí brzo začaly protrhávat a mezi návštěvníky se začaly ozývat první projevy jásotu z létajících Perseid. Nebylo jich sice mnoho, obloha byla pokryta řídkou vysokou oblačností, díky které nebyla tak tmavá, jak bývá zde v Centru tmavé oblohy zvykem, navíc dlouhá suchá vedra vnesla do ovzduší spoustu prachu a tak zatímco ve městech díky kombinaci světelného znečištění, prachu a vysoké oblačnosti nebylo vidět téměř nic, zde na horách byly vidět alespoň ty nejjasnější "padající hvězdy". Již po prvních 3 hodinách koukání na oblohu někteří návštěvníci hlásili 20, někteří dokonce až 30 zpozorovaných meteorů.

Pozorování dalekohledem

V průběhu celého prodlouženého večera byl k dispozici náš dalekohled, ke kterému bylo možné přijít se podívat na nejrůznější objekty hvězdného nebe, přitom se o nich něco zajímavého dovědět a sledování "padajících hvězd" si tak zpříjemnit pohledem do mnohem vzdálenějších hlubin vesmíru. Po půlnoci se však obloha zatáhla a nezbylo nic jiného, než čekat na další vyjasnění, které podle aktuálních družicových snímků oblačnosti mělo přijít cca o hodinu později. Někteří návštěvníci mezitím na svých karimatkách usli a tak se z louky kromě občasných zvuků přírody ozývalo také pochrupkávání "odpadlých" návštěvníků.

To nejlepší až k ránu

Aktivita meteorického roje Perseid většinou vždy narůstá s blížícím se ránem, díky jejich radiantu, který je nad ránem vysoko nad obzorem. Ráno je tedy Perseid vidět obvykle mnohem více, než večer, navíc letošní maximum (okamžik, kdy Země procházela nejhustší částí tohoto roje), připadl až na 8 hodinu ráno. Očekávané vyjasnění se nakonec dostavilo, obloha byla o něco čistší než v první polovině noci a Perseidy létaly ve skupinkách, jak bývá jejich zvykem. Několik minut dlouhé pauzy byly střídáný několika jasnými Perseidami za sebou i během jedné minuty! Kdo vydržel do ranních hodin nebo si nastavil budíka, určitě nelitoval.

Zpět na úvodSpolupracujeme:
Kudyznudy.cz - tipy na výlet


© 2014-2018 Centrum tmavé oblohy - Beskydy, www.hvezdarna-beskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz, tel.: +420 603 594 256