AKTUÁLNĚ PROHLÍDKY DÁRKOVÉ POUKAZY ŠKOLY TÁBORY FOTOGRAFIE VÝZKUM KONTAKT

Nejkrásnější planeta Sluneční soustavy Saturn bude zpestřením letní prázdninové oblohy
Velkými dalekohledy budou dobře viditelné prsteny i jeho měsíce

Planeta Saturn bude během letních prázdnin 2018 krásným zpestřením večerní hvězdné oblohy. Ve velkých dalekohledech budou viditelné nejen mohutné Saturnovy prsteny, ale také několik jeho měsíců, stín planety na prstencích, stín prstenů na Saturnu a oblaka v jeho atmosféře. Saturn se sice nejvíce k Zemi přiblíží v noci 27./28.6.2018 a to na pouhých 1353.683 miliónů km, ale jeho mimořádně dobrá viditelnost potrvá až do konce letních prázdnin, kdy bude od Země jen o nepatrný kus dál (1450 miliónů km). Rozdíl v pozorované velikosti je stejně zanedbatelný, jakoby jste se na svůj prst podívali na konci června ze vzdálenosti 13 cm a na konci srpna ze vzdálenosti 14 cm. Viditelnost Saturnu se začne zhoršovat až se začátkem školního roku a v průběhu října 2018, kdy se bude nacházet již příliš nízko nad obzorem, jeho dobrá viditelnost skončí.


Přijďte se podívat

V listopadu začínáme v 18:00 h.
Prohlídka trvá 2 hodiny.


NUTNÁ REZERVACE! >Kde na obloze planetu Saturn najdeme?

Nejlépe viditelný bude Saturn kolem půlnoci, v mléčné dráze nevysoko nad jihem. Na obloze je nepřehlédnutelným jasně zářícím objektem v souhvězdí Střelce. Najdeme ho téměř uprostřed mezi jasnou oranžovou hvězdou Antares ze souhvězdí Štíra a výrazně oranžovým Marsem, který se pomalu pohybuje souhvězdím Kozoroha.


Odkud Saturn nejlépe uvidíte?

Pokud chcete planetu Saturn vidět pouze očima nebo malým dalekohledem, pak je téměř jedno, odkud se na něj budete dívat. Pokud ale chcete vidět podrobnosti na této obří plynné planetě velkým dalekohledem "zblízka", je nutné vyrazit někam, kde nedochází k tak výraznému chvění obrazu při velkých zvětšeních, jako ve městech a jejich okolí. Nejvhodnějšími místy k pozorování planet dalekohledem jsou horské louky co nejdál od měst. Naopak nejhorším místem je okolí střech budov a silnic, které večer vyzařují teplo nasbírané během dne slunečním svitem.

V Moravskoslezském kraji je ideálním místem pro pozorování planet Centrum tmavé oblohy na hřebeni Gruně v Beskydech, kde jsou široké veřejnosti k dispozici velké astronomické dalekohledy s obsluhou a průvodci, kteří poskytují během pozorování zajímavý výklad.Darujte zážitek

Prohlídku hvězdné oblohy velkými astronomickými dalekohledy
v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR můžete také darovat v podobě dárkového poukazu.Nenechte si ujít

Nepropásněte polární záři, jasnou kometu, "padající hvězdy" a další zajímavé úkazy.
Upozornění e-mailem a sms zprávou.
Váš e-mail:Mobilní telefon:Začátek prohlídky, vstupné, rezervace
Tento měsíc v Centru tmavé oblohy
Počasí v Centru tmavé oblohy
Reakce našich návštěvníků
Dárkové poukazy
Zpět na úvodSpolupracujeme:
Kudyznudy.cz - tipy na výlet


© 2014-2018 Centrum tmavé oblohy - Beskydy, www.hvezdarna-beskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz, tel.: +420 603 594 256