AKTUÁLNĚ PROHLÍDKY DÁRKOVÉ POUKAZY ŠKOLY TÁBORY FOTOGRAFIE VÝZKUM KONTAKT

Velikonoční víkend pod hvězdami

13. - 16. dubna 2017

Přijďte se rozloučit se zimní hvězdnou oblohou nebo si během dne prohlédnout Slunce zblízka našimi dalekohledy a podívat se na planetu Venuši. Výlet do Centra tmavé oblohy v Beskydech můžete spojit s nenáročnou procházkou po nejkrásnější hřebenovce v Beskydech.


Co můžete vidět během dne?

Našimi dalekohledy se speciálními filtry se můžete podívat na Slunce - nejbližší a jedinou hvězdu viditelnou detailně a zblízka. V nejnižších vrstvách sluneční atmosféry se nacházejí sluneční skvrny, fakulová pole a sluneční granulace. Kolem této nejnižší vrsty září červená chromosféra s protuberancemi - gigantickými výtrysky sluneční hmoty do okolního prostoru.

Poblíž Slunce je viditelná planeta Venuše, která má v těchto dnech v dalekohledu tvar úzkého srpku. Venuše se od nás již vzdaluje, proto si pospěšte podívat se na ni, dokud je ještě blízko a v dalekohledu velká.Pozorování Slunce a planety Venuše bude probíhat
za příznivého počasí v PÁ, SO a NE od 10:00 do 15:00 hodin v každou celou a půlhodinu.
Pozorování trvá cca 20 minut.A co na večerní hvězdné obloze?

Nad našimi hlavami uvidíme ve večerních hodinách přelétat Mezinárodní kosmickou stanici (ISS), naposledy se podíváme na zimní souhvězdí, kterým vévodí lovec Orion se svou hvězdnou porodnicí - velkou a nádhernou mlhovinou M42, dále Býk s krásnou skupinkou hvězd s názvem Plejády neboli kuřátka a mlhovinou M1, která je naopak hvězdným hřbitovem vzniklým po výbuchu nedávné supernovy. Nezapomeneme ani na jarní souhvězdí, mezi které patří například Lev s galaxií M65, vzdáleným hvězdným ostrovem. Přímo nad námi bude zářit Velký vůz, ve kterém se podíváme na vícenásobný hvězdný systém Mizar - Alcor a krásnou galaxii M82. V samotném závěru večera se podíváme na největší planetu Sluneční soustavy - Jupiter a jeho měsíce.


Prohlídky večerní hvězdné oblohy budou začínat
ve ČT, PÁ, SO a NE ve 20:30 hodin. Pozorování trvá cca 2 hodiny.
Nutná rezervace!


Začátek prohlídky, vstupné, rezervace
Tento měsíc v Centru tmavé oblohy
Počasí v Centru tmavé oblohy
Reakce našich návštěvníků
Dárkové poukazy
Zpět na úvodSpolupracujeme:
Kudyznudy.cz - tipy na výlet


© 2018 Centrum tmavé oblohy - Beskydy, www.hvezdarna-beskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz, tel.: +420 603 594 256