AKTUÁLNĚ PROHLÍDKY DÁRKOVÉ POUKAZY ŠKOLY TÁBORY FOTOGRAFIE VÝZKUM KONTAKT

Odborná činnost

Centrum tmavé oblohy je díky tmavé a čisté hvězdné obloze ideálním místem také pro odborná pozorování. Zabýváme se zde převážně měřením změn jasnosti vybraných typů hvězd pomocí CCD. Naměřená data jsou předávána ke zpracování profesionálním astronomům a k publikaci v odborné literatuře.

Probíhají zde například pozorování trpasličích nov během jejich vzplanutí, která jsou celosvětově koordinovaná japonskou univerzitou v Kyoto, kde studenti pod vedením profesora Taichi Kato naše data dále zpracovávají a vyhodnocují. Výsledkem jsou publikace v odborné literatuře popisující chování těchto hvězd.

Další zajímavou činností je pozorování zákrytových dvojhvězd s výraznou excentricitou oběžné dráhy a výrazným stáčením apsidální přímky. Tato pozorování probíhají ve spolupráci s Astronomickým ústavem Univerzity Karlovy pod vedením dr. M. Wolfa.

Pozorování exoplanet je dalším, velice zajímavým a v poslední době hodně se rozšiřujícím oborem. Exoplanety jsou planety, které obíhají kolem jiných hvězd než je naše Slunce. Tyto planety u vzdálených hvězd nejsou přímo viditelné, vidíme pouze hvězdu, kolem které planeta obíhá. Při svém oběhu kolem mateřské hvězdy však taková planeta periodicky tuto hvězdu nepatrně zakrývá, tím dochází k malým poklesům jasnosti této hvězdy a exoplaneta je tak nejen odhalena, ale dále tímto způsobem fotometricky zkoumána.

Zpět na úvodSpolupracujeme:
Kudyznudy.cz - tipy na výlet


© 2014-2018 Centrum tmavé oblohy - Beskydy, www.hvezdarna-beskydy.cz, e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz, tel.: +420 603 594 256